Sztuka polskiego plakatu

Album "Sztuka polskiego plakatu" Doroty Folgi-Januszewskiej trafi na księgarniane półki 17 października.

Polski plakat - jedno z najlepiej rozpoznawanych pojęć sztuki XX wieku, fenomen skutecznego połączenia przeciwieństw: wieloznaczności i czytelności, metafory i prostoty, artystycznej ścieżki i skutecznej reklamy. Rezultat trwających przez stulecia przemian w komunikacji obrazem, przemian mówiących wiele o specyfice polskiej kultury, której istotą było i jest godzenie sprzeczności.

Album przedstawia dzieje tej dziedziny twórczości. Autorki poszukują jej korzeni m.in. w rozpowszechnieniu w XVI wieku form grafiki i druku, ukazują interesujące przykłady ,,protoplakatów" należących do arcydzieł grafiki polskiej XVII-XVIII wieku, zwracają uwagę na narodziny nowych technik reprodukcyjnych wykorzystywanych przez artystów w XIX wieku oraz na zmianę sytuacji w sztukach plastycznych od czasu rozpowszechnienia fotografii. Powstaje w ten sposób historyczny kontekst, z którego wyrasta kształtowana przez malarzy, architektów, designerów i grafików sztuka plakatu, stająca się pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku polską specjalnością. Na tym tle polska szkoła plakatu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, powołanie pierwszego na świecie Muzeum Plakatu, powstanie silnego ośrodka kształcącego artystów i międzynarodowa renoma tej dziedziny - widziane są jako naturalna konsekwencja wcześniejszych procesów artystycznych. Książkę zamyka refleksja na temat współczesnej roli plakatu, jego wszechobecności (plakat internetowy), kodyfikacji języka komunikacji wizualnej i nowych trendów obecnych wśród najmłodszego pokolenia twórców - plakatu autorskiego, unikatowego, poetyckiego, często rezygnującego z czytelnego komunikatu.

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.10.2014, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Sztuka polskiego plakatu, Dorota Folga-Januszewska
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasabian
2
Bring Me The Horizon
3
The Rolling Stones
4
Orliński Jakub Józef, Il Pomo d'Oro
5
Sienna Spiro
6
Muse
7
Tarja
8
Suki Waterhouse
9
The Pretty Reckless
10
Evanescence
1
Sébastien Vaniček
2
Yann Gozlan
3
Sang-il Lee
4
Gabriele Muccino
5
Olivia Wilde
6
Christopher Nolan
7
Quentin Dupieux
8
Steven Spielberg
9
Stéphane Demoustier
10
Bart Schrijver
1
Adele Parks
2
Sandra Nikoniuk
3
Marcel Moss
4
Freida McFadden
5
Oliver Hilmes
6
Ishan Shivanand
7
Max Czornyj
8
Małgorzata Zielińska
9
Dorota Ponińska
10
Wioleta Błazucka
1
Marcin Wierzchowski
2
Norbert Bajan
3
Jacek Mikołajczyk
4
Natalia Korczakowska
5
Ewa Platt
6
Krzysztof Pastor
7
Krzysztof Garbaczewski
8
Richard Chappell
9
Paweł Miśkiewicz
10
Alina Moś
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia