5 września 2010 roku w Warszawie w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Huty ArcelorMittal odbędzie się widowisko „2xStrajk”, podczas którego obędzie się premierowy pokaz filmu Andrzeja Wajdy „Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet” oraz musicalu „21” Maryny Miklaszewskiej z muzyką Michała Lorenca.
Uroczystość pod hasłem 2xStrajk jest częścią oficjalnych obchodów 30. Rocznicy wydarzeń Sierpnia’80 zorganizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności. Impreza ma niepowtarzalny charakter, odbędzie się tylko raz w specjalnie zaaranżowanej na tę okazję przestrzeni dawnej Huty Warszawa.
Nie byliśmy bohaterami
Strajk oczami kobiet. Film dokumentalny pod opieką artystyczną Andrzeja Wajdy, muzyka Michał Lorenc. Obraz pokazuje wydarzenia z Sierpnia ‘80 oczami kobiet, które choć były ich uczestnikami i jednymi z głównych bohaterów to jednak do tej pory bohaterami się nie czują. W filmie o swoich wspomnieniach i przeżyciach związanych ze strajkiem w Stoczni Gdańskiej opowiadają cztery kobiety: Irena Oleszek, Bożena Ptak, Bożena Rybicka – Grzywaczewska oraz Henryka Strycharska - Krzywonos. Każda z innej perspektywy, każda w związku z osobistą historią i tym co Sierpień ‘80 pozostawił w jej życiu. W filmie wykorzystano unikatowe archiwalne materiały filmowe i dźwiękowe, zgromadzone w Filmotece Narodowej, które nie były jeszcze pokazywane.
21 - widowisko muzyczne.
Jest rok 2010. Polska jest w Unii Europejskiej. Działa w strukturach NATO. Nasze poparcie, niezadowolenie czy brak akceptacji możemy legalnie manifestować na ulicy. Dla przeciętnego dwudziestolatka to stan normalny...zwyczajny...przewidywalny. Ale jak zachowałby się współczesny dwudziestolatek w roku 1980?
Na terenie Huty ArcelorMittal Warszawa 80–osobowa grupa młodych aktorów, tancerzy i muzyków pod kierunkiem zespołu twórców będzie musiała odnaleźć się w skomplikowanym czasie wydarzeń z 1980 roku. Projekt jest próbą odpowiedzenia na pytania jak zachowałby się współczesny dwudziestolatek w roku 1980, czy wytrzymałby presję osiemnastodniowego strajku solidarnościowego. Jak zareagowałby na rozłąkę z rodziną, mając świadomość grożącego w każdej chwili śmiertelnego niebezpieczeństwa. Czy zdobyłby się na odwagę tak bezpośredniej i otwartej walki o wolność? Będzie to eksperyment artystyczny wzorowany na stanfordzkim eksperymencie więziennym prof. Philipa Zimbardo. Jaki będzie efekt tego niezwykłego doświadczenia? Przekonaj się sam już 5 września.
Libretto: Maryna Miklaszewska, współtwórczyni tekstów piosenek do musicalu Metro
Muzyka: Michał Lorenc
Reżyseria: Jerzy Jan Płoński, Jarosław Staniek
Scenografia: Marek Braun
Choreografia: Jarosław Staniek
Dodaj artykuł do:
(dodano 01.09.10,
autor: redakcja)
Tagi: widowisko, 2xstrajk, Andrzej Wajda, film polski, dokument, Nie byliśmy bohaterami, 21