W tym roku Festiwal WROsound odbędzie się 24 i 25 października, jak zwykle w Imparcie. Już po raz szósty spotkamy się z najlepszą wrocławską muzyką, ale także…
Szósta edycja festiwalu powraca w nowej formule, z nowym szefem artystycznym, nowymi brzmieniami i pod skróconą, ale poszerzającą horyzont nazwą – WROsound. Nie ogranicza jej już określenie „wrocławski”, które jednoznacznie wskazywało na geograficzną przynależność do danego miejsca.
Głównym celem festiwalu jest również pokazanie różnorodności i bogactwa nurtów wrocławskiej sceny muzycznej, gdzie prężnie rozwija się kreatywne środowisko, którego potencjał tętni mnogością gatunków. Reprezentantem tej sceny jest We Draw A. Ich electro pop wymyka się łatwej identyfikacji i rozmywa falą elektroniki, a członkowie zespołu staranie ukrywają swoją tożsamość. Duet zdradza jednak powiązania z wytwórnią prowadzoną przez muzyków popularnego KAMP!, w której tej jesieni ma wydać debiutancką płytę. Możemy się więc spodziewać dźwięków wysmakowanych syntezatorów z domieszką nie mniej eleganckich tanecznych rytmów.
W tym roku WROsound nie ogranicza się jednak tylko do Wrocławia, ale wyrusza w muzyczną podróż szlakiem Odry. Jednym z przystanków na drodze jest Szczecin, z którego pochodzi Kristen. Zespół ten to ciepło strun Michała Bieli przyprószone surowością rytmów braci Mateusza i Łukasza Rychlickich. Bardzo inteligentne gitarowe granie prowadzące do nieoczywistych, czasem hałaśliwych miejsc. Polska scena alternatywna czekała na ich powrót, na szczęście nowe piosenki (nagrane z gościnnym udziałem Macieja Bączyka z wrocławskiego zespołu Małe Instrumenty) będą miały swoją premierę 30 września. Oczywiście będzie można je usłyszeć również na WROsoundzie.
To dopiero początek muzycznych „ogłoszeń”. Podczas WROsoundu zagra 12 zespołów z kręgu szeroko pojętej alternatywy. Kolejne nazwy będą stopniowo podawane przez organizatorów, którzy zapewniają o wysokim poziomie muzycznym wykonawców.
Już niedługo, bo w 2016 roku, Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. Festiwal ten chce przygotować nas do tego wydarzenia, prezentując naturalność inspiracji przepływających z Odrą przez niemal pół Europy. WROsound ma szansę stać się jednym z najważniejszych instrumentów w wielkiej symfonii święta europejskiej kultury.
Więcej szczegółów na temat kolejnych wykonawców już wkrótce, tymczasem najnowsze wiadomości można śledzić na Facebooku festiwalu: https://www.facebook.com/WROsound.
Utwór | Od |
| 1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
| 1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
| 2. było, jest i będzie | ametka |
| 3. O Tobie | ametka |
| 4. Świat wokół nas | karolp |
| 5. Kolekcjonerka (opko) | will |
| 6. alchemik | adolfszulc |
| 7. taka zmiana | adolfszulc |
| 8. T...r | kid_ |
| 9. przyjemność | izasmolarek |
| 10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
| 1. Sprzymierzeniec | blackrose |
| 2. Podaruję Ci | litwin |
| 3. test gif | amigo |
| 4. Primavera_AW | annapolis |
| 5. Melancholia_AW | annapolis |
| 6. +++ | soida |
| 7. *** | soida |
| 8. Góry | amigo |
| 9. Guitar | amigo |
| 10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
| 1. Zielona granica | irka |
| 2. Tajemnice Joan | wanilia |
| 3. Twój Vincent | redakcja |
| 4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
| 5. Miasto 44 | annatus |
| 6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
| 7. O matko! Umrę... | lu |
| 8. Subtelność | lu |
| 9. Mustang | lu |
| 10. Pokój | martaoniszk |