Pokaz filmów fantastycznonaukowych towarzyszący wystawie "Kosmos wzywa! Sztuka i nauka w długich latach 60" w Zachęcie

Klubojadalnia Eufemia w Warszawie zaprasza 22 lipca o godz. 21:00 na pokaz filmów fantastycznonaukowych towarzyszący wystawie "Kosmos wzywa! Sztuka i nauka w długich latach 60".

W lipcu w kinie letnim Zachęta zaprezentuje wybór filmów fantastycznonaukowych z byłego bloku wschodniego. Będą to pełnometrażowe ekranizacje prozy Stanisław Lema oraz filmy krótkometrażowe, jak również niezwykły film produkcji radzieckiej, który bezpośrednio zainspirował tytuł wystawy.

Pierwszy pawilon
reż. Janusz Majewski
Polska, 1965, 24 min

Film stanowi połączenie fantastyki i horroru, a jego tematem są niebezpieczne eksperymenty związane z pomniejszaniem ludzi. Autorem scenografii jest Anatol Radzinowicz, który projektował też scenografię do filmu Milcząca gwiazda. Film powstał w Studiu Semafor jako część serii, w ramach której zrealizowano również dwa inne filmy oparte na nowelach Stanisława Lema, utrzymane w poetyce Opowieści niesamowitych Edgara Allana Poe’a. Za specjalne efekty dźwiękowe w całej serii odpowiedzialny był Eugeniusz Rudnik.

Docent H
reż. Janusz Majewski
Polska, 1964, 22 min

Krótki metraż powstały w studiu Semafor w ramach serii fantastycznonaukowej porusza temat możliwości stworzenia sztucznej inteligencji, granic kontroli wynalazców nad swoimi dziełami oraz emocji i potencjalnej duszy maszyny lub cyborga.

Przyjaciel
reż. Marek Nowicki, Jerzy Stawicki
Polska, 1965, 18 min

Bohaterem filmu jest superkomputer, który rozwinął niezależną inteligencję. Aby móc się rozbudować i uniezależnić od ludzi, maszyna zawładnęła samotnym człowiekiem, z którym się przyjaźni i gra w szachy. Często pojawiająca w filmach science fiction gra jest motywem ukazującym zmagania człowieka z zimno kalkulującą maszyną.

Profesor Zazul
reż. Marek Nowicki, Jerzy Stawicki
Polska, 1965, 22 min

Pokazy filmowe w ogródku przed Klubojadalnią Eufemia (budynek rektoratu Akademii Sztuk Pięknych, Krakowskie Przedmieście 5), wejście od pasażu Wacława Niżyńskiego.

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.07.14, autor: blackrose)
Tagi: Pokaz filmów fantastycznonaukowych, Kosmos wzywa! Sztuka i nauka w długich latach 60, Zachęta, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Van Halen
3
Tom Grennan
4
Molly Tuttle
5
Daniel Blumberg
6
The Storyteller
7
Wojtek Mazolewski Quintet
8
Ólafur Arnalds
9
Paul Weller
10
Steve Hackett
1
Samuel Van Grinsven
2
Darren Aronofsky
3
Michael Shanks
4
Paolo Genovese
5
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
6
Guillaume Nicloux
7
Mike Flanagan
8
Mehdi Avaz
9
Zach Cregger
10
Paolo Cognetti
1
Mario Vargas Llosa
2
Kelsey Cox
3
Ildefonso Falcones
4
Lucinda Riley
5
Anna Bailey
6
Elizabeth Jane Howard
7
Antoine Wilson
8
Patrycja Pelica
9
Hanna Greń
10
Beatriz Serrano
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia