Projekt Skarpa.Reaktywacja! WŁADZA KULTURA WYPOCZYNEK

Fundacja Culture Shock oraz Justyna Wencel i Marcin Chomicki zapraszają na projekt "Skarpa.Reaktywacja! WŁADZA KULTURA WYPOCZYNEK".

Skarpa Warszawska to teren o wyjątkowym znaczeniu i potencjale, i sam fakt, że takie miejsce na kulturalnej mapie stolicy jest wciąż słabo wykorzystane, jest wystarczającym powodem, dla którego warto myśleć o reaktywacji tej przestrzeni. Tak naprawdę jednak powodów dla zainteresowania się Skarpą, a w tym konkretnym przypadku - jedynie niewielkim jej fragmentem – jest więcej. Koncepcja urbanistyczna Zygmunta Stępińskiego, miejsce po dawnej rezydencji i ogrodach księcia Kazimierza Poniatowskiego, w tym rotunda Elizeum, dawny pałac Branickich – dziś Muzeum Ziemi, willa Pniewskiego, budynki sejmowe (także według projektu Pniewskiego), Lapidarium, monumentalne schody będące miniaturą słynnych Schodów Potiomkinowskich w Odessie, pięknie ukształtowany teren z głębokim wąwozem – tych kilka historycznych i przyrodniczych faktów buduje tło dla artystycznej ingerencji na obszarze parku im. Rydza-Śmigłego.

Pojęcia władzy, kultury i wypoczynku ukierunkowują na istotne znaczenia związane z konkretnymi wydarzeniami z lat powojennych i miejscami na terenie obecnego parku im. Rydza-Śmigłego. Zastanawiająca jest kwestia inercji, atmosfera zapomnienia i wyraźnie odczuwalny brak ciągłości w komunikowaniu przez miejsce całej jego historii, warstw i znaczeń. Przestrzeń jest wykorzystywana w sposób przewidywalny i czysto użytkowy, a znaczenia w nią wpisane, są nieczytelne i niedostępne dla przeciętnego użytkownika.

Seria działań artystycznych ma zapoczątkować proces przywracania tej przestrzeni ludziom i sprawić, by w obecnie zahibernowanej strefie zaczęło kwitnąć życie obywatelskie, społeczne i kulturalne. Znana z doświadczeń poprzedniego ustroju relacja między władzą, kulturą i wypoczynkiem znajduje odbicie w pracy Otwarte Lapidarium mówiącej o anatomii władzy, oraz nawiązuje do szeroko zakrojonej akcji rewitalizacji tego fragmentu Skarpy i wytyczenia Centralnego Parku Kultury. Kultura i wypoczynek, niejako projektowane i zarządzane przez władzę, w barwnym kontekście Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów oraz tradycji kręgów tanecznych na Skarpie, będą punktem odniesienia w działaniach przestrzennych odnoszących się do tworzenia przestrzeni do bycia razem.

Wernisaż: 9 lipca o godz. 19.00 - u wejścia do parku przed tablicą informacyjną projektu na al. Na Skarpie.
20.00 spotkanie z autorami projektu oraz kuratorem CSW, Markiem Goździewskim, połączone z uroczystym otwarciem przestrzeni fundacji Culture Shock, Fundacja Culture Shock, al. Na Skarpie 15 lok.18

Finisaż: 27 sierpnia 2011 o godz. 19.00 - Fundacja Culture Shock, al. Na Skarpie 15 lok.18

Więcej na www.cultureshock.pl
 

Projekt „Skarpa. Reaktywacja! WŁADZA KULTURA WYPOCZYNEK" autorstwa Justyny Wencel i Marcina Chomickiego realizowany jest przez Fundację Culture Shock dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy. (www.warszawa2016.pl). Instytut Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA objął patronat nad projektem. 

Kiedy: 9 lipca do 27 sierpnia 2011
Gdzie: park im. Rydza-Śmigłego, Warszawa

Dodaj artykuł do:
(dodano 16.06.11, autor: redakcja)
Tagi: Skarpa.Reaktywacja, projekt, warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Van Halen
3
Tom Grennan
4
Molly Tuttle
5
Daniel Blumberg
6
The Storyteller
7
Wojtek Mazolewski Quintet
8
Ólafur Arnalds
9
Paul Weller
10
Steve Hackett
1
Paolo Cognetti
2
Danny Boyle
3
Mike Flanagan
4
Michael Shanks
5
Samuel Van Grinsven
6
Guillaume Nicloux
7
Paolo Genovese
8
Darren Aronofsky
9
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
10
Mehdi Avaz
1
Kelsey Cox
2
Mario Vargas Llosa
3
Beatriz Serrano
4
Lucinda Riley
5
Ildefonso Falcones
6
Hanna Greń
7
Antoine Wilson
8
Anna Bailey
9
Elizabeth Jane Howard
10
Patrycja Pelica
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia