Nagroda Literacka Gdynia 2014

W dniu 28 czerwca 2014 Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia ogłosiła czterech Laureatów. Tym samym do grona 27 gdyńskich finalistów dołączyli w tym roku: Marcin Świetlicki, Jerzy Pilch, Wojciech Nowicki.

Kategoria poezja: Marcin Świetlicki za Jeden, Wydawnictwo EMG, Kraków

Jak czytamy:

Jeden (2013) to najnowsza oryginalna książka poetycka Marcina Świetlickiego, wydana po tomie Wiersze podsumowującym jego dotychczasowy dorobek poetycki. Tom był już w tym roku nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a wiersze w nim zawarte zostały wykorzystane na płycie zatytułowanej Sromota zespołu Świetliki.

Kategoria proza: Jerzy Pilch za Wiele demonów, Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa

Jak czytamy:

Jerzy Pilch w swojej powieści przenosi nas w tuż postalinowskie czasy lat pięćdziesiątych, do Sigły, położonej na ukochanym przez autora luterskim Śląsku Cieszyńskim. Powieść ta jest świętem opowieści – mądrej i rozbuchanej, snutej arcybogatym językiem, pogrążonej w magicznej atmosferze, a zarazem mówiącej o sprawach ważnych, najważniejszych, ostatecznych.

Jak czytamy:

Salki to niespieszna podróż w czasie i przestrzeni. Wojciech Nowicki wyłuskuje z przeszłości dzieje swoich kresowych przodków, ich wspomnienia, obawy i krzywdy, tworząc uniwersalny obraz tęsknoty i lęku. To także zapis podróży do światowych metropolii, miast, wsi i przysiółków, opowieść o ciągnącej w daleki świat włóczędze z domami w głowie i poczuciem bezdomności.

Kategoria przekład na język polski: Jerzy Czech za Wdrapałem się na piedestał. Nowa poezja rosyjska, wybór wierszy szesnastu poetów rosyjskich, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

Jak czytamy:

Wdrapałem się na piedestał to pierwsza w Polsce antologia poezji rosyjskiego samizdatu, obejmuje ponad pół wieku rozwoju poezji rosyjskiej – od lat pięćdziesiątych do czasów obecnych. To barwny kalejdoskop rozmaitych poetyk, to tutaj – niepokornie i dynamicznie – wiersze regularne sąsiadują z wolnymi, a miniatury poetyckie przeplatają się z długimi poematami.

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.06.14, autor: blackrose)
Tagi: Nagroda Literacka Gdynia 2014
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Van Halen
3
Tom Grennan
4
Molly Tuttle
5
Daniel Blumberg
6
The Storyteller
7
Wojtek Mazolewski Quintet
8
Ólafur Arnalds
9
Paul Weller
10
Steve Hackett
1
Samuel Van Grinsven
2
Darren Aronofsky
3
Michael Shanks
4
Paolo Genovese
5
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
6
Guillaume Nicloux
7
Mike Flanagan
8
Mehdi Avaz
9
Zach Cregger
10
Paolo Cognetti
1
Mario Vargas Llosa
2
Kelsey Cox
3
Ildefonso Falcones
4
Lucinda Riley
5
Anna Bailey
6
Elizabeth Jane Howard
7
Antoine Wilson
8
Patrycja Pelica
9
Hanna Greń
10
Beatriz Serrano
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia