Krzysztof Niemczyk. Sytuacjonista, pisarz, malarz

MOCAK zaprasza na otwarcie wystawy Sytuacjonista, pisarz, malarz Krzysztofa Niemczyka.

Wernisaż: 26.06.2014 godz. 18
Wystawa: 27.06.2014 – 14.09.2014

Krzysztof Niemczyk (1938–1994) – legendarny krakowski twórca: pisarz, malarz, pianista, performer i autor niekonwencjonalnych działań artystycznych – przyjaźnił się z kręgami Galerii Foksal, Galerii Krzysztofory oraz z Tadeuszem Kantorem i Henrykiem Stażewskim. Był synem skrzypka Wacława Niemczyka, bratem aktorki Moniki Niemczyk oraz bratankiem aktora Leona Niemczyka. Funkcjonował na marginesie życia artystycznego. Przechadzał się po Krakowie z drewnianym ptaszkiem na ramieniu lub z kartonowymi skrzydełkami przyczepionymi do koszuli. Otwarcie mówił o swoim biseksualizmie, w akcjach sytuacjonistycznych często się obnażał. Za swój skandalizujący styl życia był kilkakrotnie aresztowany i umieszczany w szpitalu psychiatrycznym.

Dzięki zabiegom Anki Ptaszkowskiej, współzałożycielki Galerii Foksal, po jego śmierci, w 1999 roku, ukazała się w Paryżu legendarna powieść Niemczyka Kurtyzana i pisklęta, ukończona jeszcze w 1967 roku (wydanie polskie: korporacja ha!art, 2007).

Wystawa ma przypomnieć postać bezkompromisowego, niezależnego artysty. Pokażemy fragmenty rękopisów Niemczyka, jego obrazy, fotografie portretowe i zdjęcia dokumentujące akcje artystyczne oraz pochodzące z rodzinnego archiwum pamiątki: listy do siostry, płyty z jego kolekcji muzycznej, książki.

Wystawie towarzyszyć będzie spektakl multiteatralny pod tytułem Ja, Krzysztof w reżyserii Natalii Korczakowskiej, z Moniką Niemczyk w roli głównej. Po opracowaniu dokumentacji z przedstawienia powstanie publikacja zawierająca DVD oraz obszerne kalendarium Krzysztofa Niemczyka. W przyszłości zamierzamy wydać osobną książkę na jego temat.

Dodaj artykuł do:
(dodano 17.06.14, autor: blackrose)
Tagi: Krzysztof Niemczyk. Sytuacjonista, pisarz, malarz, otwarcie wystawy, Kraków
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kwiat Jabłoni
2
Balu Brigada
3
Megadeth
4
Karnivool
5
Robbie Williams
6
Robert Plant
7
Dropkick Murphys
8
Lech Janerka
9
Gaerea
10
Bob Dylan
1
Carmen Emmi
2
Paolo Sorrentino
3
Emerald Fennell
4
Josh Safdie
5
Bartłomiej Ignaciuk
6
Wojciech Smarzowski
7
Siergiej Łoźnica
8
Christophe Gans
9
Chloe Zhao
10
Ivona Juka
1
Weronika Zajkowska
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Pastor
6
Krzysztof Garbaczewski
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia