Kino Andrzeja Munka na Nowych Horyzontach

Na Festiwalu Era Nowe Horyzonty zostanie zaprezentowana retrospektywa wybitnego przedstawiciela „antyromantycznego" odłamu polskiej szkoły filmowej, Andrzeja Munka, który opierał się powszechnym tendencjom martyrologicznym w opisywaniu wojennych losów Polaków.

To kolejna fascynująca postać polskiego kina, której twórczość zostanie przybliżona widzom Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Po Edwardzie Żebrowskim, Kazimierzu Kutzu, Stanisławie Lenartowiczu, Witoldzie Leszczyńskim, Krzysztofie Zanussim i Wojciechu Jerzym Hasie, przyszła kolej na autora "Eroiki", "Zezowatego szczęścia", "Człowieka na torze" i "Pasażerki".

Chociaż Munk zrealizował ledwie pięć pełnometrażowych fabuł, jego twórczość miała wielki wpływ na kształt polskiej sztuki filmowej. Ten ironista, sceptyk, demaskator polskich mitów narodowych, twórca rozliczający się z polską historią i mentalnością Polaków stawiał w swoich filmach pytania trudne, odważne, niekiedy kontrowersyjne, wymagające refleksji. Gdy zginął w nieszczęśliwym wypadku samochodowym, polskie kino stało się uboższe, zostało pozbawione postaci barwnej i charyzmatycznej, niebojącej się pokazać swoich rodaków w niezbyt przychylnym świetle. Należy pamiętać, że Munk był twórcą niezwykle docenianym poza granicami naszego kraju - przede wszystkim za wyrafinowaną stronę formalną swoich filmów i nowatorskie eksperymenty narracyjne.

pisf.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 31.05.11, autor: jaco1888)
Dział film
Tagi: munk, nowe horyzonty
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Van Halen
3
Tom Grennan
4
Molly Tuttle
5
Daniel Blumberg
6
The Storyteller
7
Wojtek Mazolewski Quintet
8
Ólafur Arnalds
9
Paul Weller
10
Steve Hackett
1
Paolo Cognetti
2
Danny Boyle
3
Mike Flanagan
4
Michael Shanks
5
Samuel Van Grinsven
6
Guillaume Nicloux
7
Paolo Genovese
8
Darren Aronofsky
9
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
10
Mehdi Avaz
1
Kelsey Cox
2
Mario Vargas Llosa
3
Beatriz Serrano
4
Lucinda Riley
5
Ildefonso Falcones
6
Hanna Greń
7
Antoine Wilson
8
Anna Bailey
9
Elizabeth Jane Howard
10
Patrycja Pelica
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia