Cine Latino w warszawskiej Alchemii

Zapraszamy na kontynuację cyklu CINE LATINO do Kina Alchemia. Najbliższe spotkanie tym razem filmami kubańskimi odbędzie się już w niedzielę, 29 maja. Start o godz. 16.30.

Cine Latino to wspólny projekt Fundacji „Filmowa Warszawa” i Machiny Edukacyjnej mający na celu popularyzację bogatej kultury latynoamerykańskiej. Na comiesięczne spotkanie składają się: projekcje dwóch filmów, przybliżających widzom różne aspekty kina latynoamerykańskiego oraz wykład tematycznie powiązany z projekcją. Uczestnicząc w spotkaniach widzowie maja szansę poznać nie tylko dzieła filmowe charakterystyczne dla poszczególnych krajów, ale także mogą dowiedzieć się więcej na temat ich kultury, historii i społeczeństwa poprzez wykłady, spotkania z gośćmi i ciekawe pokazy slajdów.

Podczas projekcji będzie można wygrać przewodniki po Hiszpanii ufundowane przez Wydawnictwo Bezdroże.

Wstęp na wykład tylko po wykupieniu biletu na jedną z dwóch projekcji prezentowanych w ramach spotkania.

Program

Habana Blues – reż. Benito Zabrano, Kuba/Hiszpania/Francja 2007, 115 min. (godz. 16:30)

Tito i Ray, dwaj młodzi kubańscy muzycy i przyjaciele od dzieciństwa od lat mają to samo pragnienie: osiągnąć sławę, a potem wyjechać z Havany. Ray żyje z Caridad i dwójką dzieci. Chociaż wciąż się kochają, wygląda na to, że ich związek zmierza ku końcowi. Drugi z muzyków, Tito, mieszka z babcią, stateczną damą i wielką znawczynią muzyki. W czasie próby do pierwszego dużego koncertu, muzycy dowiadują się, że dwójka hiszpańskich producentów muzycznych, Marta i Lorenzo, jest na Kubie i szuka nowych talentów. Tito i Ray zdają sobie sprawę, że jest to ich życiowa szansa. Postanawiają zrobić wszystko, aby zdobyć upragniony kontrakt i uciec do wolnego świata…

Jedną z większych atrakcji filmu jest rzadka możliwość ujrzenia prawdziwego życia młodych Kubańczyków. Kręcąc film Zambrano przeprowadził wywiady z pięćdziesięcioma zespołami muzycznymi, a filmowe poszukiwania hiszpańskich producentów odkrywają przed widzem całe bogactwo kubańskiej undergroundowej sceny muzycznej. Publiczność znajdzie tu wszystko - od punk’a do heavy metalu, poprzez reggae, ska i funk. Kubańscy nastolatkowie ubierają ciężkie buty, łańcuchy, czarne koszulki, stawiają włosy na punkową modę albo noszą rastafariańskie dredy. Próbują również przetrwać w obecnym systemie politycznym wciąż szukając swojej szansy na wolność i karierę.

Wykład: Viva Cuba Libre, czyli rzecz o Kubie (godz. 18:30)

Viva Cuba – reż. Juan Carlos Cremata, Kuba / Hiszpania / Francja 2007, 80 min. (godz. 19:30)

Film piętnujący ciężar kubańskiej biurokracji, zatrudnienia, migracji i segregacji. Problemy przedstawione są z punktu widzenia kubańskich dzieci, a sama historia czerpie inspirację z szekspirowskich „Romea i Julii”. Na przyjaźń pomiędzy Malú – dziewczynką z wyższej klasy wychowywanej przez samotną matkę, a Jorgito – ubogim chłopcem z dosyć prostackiej i pospolitej rodziny, niechętnym okiem patrzą obie familie. Matka Jorgito jest ubogą socjalistką, dumną z pozycji społecznej, jaką zajmuje jej rodzina, od matki Malú dzieli ją przepaść, nie tylko społeczna. Obie kobiety, pomimo, iż wiedzą o dziwnej sympatii swoich pociech, to jednak nie zdają sobie sprawy, jak bezgraniczna jest to więź. Kiedy dzieci odkrywają, że matka Malú chce opuścić Kubę, wyruszają w podróż na drugi koniec wyspy, aby odszukać ojca dziewczynki. Chcą go nakłonić, aby podpisał papiery umożliwiające wyjazd z Kuby. Niezwykle świeży i oryginalny film, pomimo trudnej tematyki, jakiej dotyka, przeznaczony jest zarówno dla młodzieży, jak i dla starszej widowni.

 

 

PATRONI MEDIALNI: Machina Edukacyjna, Platforma OOGnet.pl, IRKA.com.pl, kulturalnie.waw.pl, wawcity.pl, radioaktywne.pl

29 maja, godz. 16:30, kino Alchemia, ul. Jezuicka 4, cena: 13 zł (za 1 seans).

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.05.11, autor: redakcja)
Dział film
Tagi: Cine Latino, Alchemia, projekcja, pokaz, kino, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia