Jedno z najbardziej kontrowersyjnych przedstawień operowych w ubiegłym roku w Polsce – Parsifal Richarda Wagnera w inscenizacji Hotelu Pro Forma – wkrótce na scenie Teatru Wielkiego.
Dwa ostatnie spektakle w tym sezonie - 11.04.2014 oraz 13.04.2014, godz. 17.00.
Przyjdź i przekonaj się sam!
Parsifal, ostatnie z wielkich dzieł kompozytora, w sposób doskonały realizuje głoszoną przez niego koncepcję syntezy sztuk. To w całości stworzone przez Richarda Wagnera misterium sceniczne łączy w sobie aurę mistycyzmu z monumentalną siłą. W Parsifalu dokonuje się próba powrotu do źródeł wszelkich religii, z których przecież zrodził się teatr.
Nowatorska inscenizacja misterium Wagnera autorstwa Kirsten Dehlholm i Hotelu Por Forma poszukuje bliższego dzisiejszej publiczności języka wypowiedzi operowej. Reinterpretuje symbole i mity, narosłe wokół dzieła, a ich odniesienie odnajduje w czasach współczesnych. Wysmakowane wizualnie obrazy i minimalistyczna scenografia tworzą oprawę, która pozwala doskonale wybrzmieć muzyce.
Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Gabriel Chmura, uważany za jednego z najznakomitszych dyrygentów symfonicznych i operowych w Polsce, dyrektor artystyczny poznańskiej opery. W realizacji biorą udział znakomici soliści o międzynarodowym uznaniu: Thomas Mohr, Agnieszka Zwierko, Mario Klein, Mark Morouse.
Richard Wagner
Parsifal
kierownictwo muzyczne: Gabriel Chmura
koncepcja: Kirsten Dehlholm, Jon R. Skulberg
reżyseria: Kirsten Dehlholm
choreografia: Jon R. Skulberg
dramaturgia: Iury Trojaborg
Obsada:
PARSIFAL Thomas Mohr
PARSIFAL (sobowtór) Olgierd Kosiba
KUNDRY Agnieszka Zwierko
KUNDRY (sobowtór) Lisbeth Sonne
GURNEMANZ Mario Klein
AMFORTAS Mark Morouse
KLINGSOR Jerzy Mechliński
TITUREL Krzysztof Bączyk
I RYCERZ GRAALA Karol Bochański
II RYCERZ GRAALA Andrzej Ogórkiewicz
I GIERMEK Monika Mych-Nowicka
II GIERMEK Magdalena Wilczyńska-Goś
III GIERMEK Piotr Friebe
IV GIERMEK Marek Szymański
DZIEWCZĘTA-KWIATY: Monika Mych-Nowicka, Natalia Puczniewska, Magdalena Wilczyńska-Goś, Barbara Gutaj-Monowid, Galina Kuklina, Katarzyna Włodarczyk
GŁOS NIEBIAŃSKI Magdalena Wilczyńska-Goś
BALERINA Monika Gałęska
11 kwietnia, piątek, godz. 17:00
13 kwietnia, niedziela, godz. 17:00
Teatr Wielki w Poznaniu