6 kwietnia w ramach akcji Dotknij Teatru odbędzie się konferencja Re(vita)lizacja społeczna poprzez teatr w Małej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.
Re(vita)lizacja społeczna poprzez teatr to niewielka konferencja czy przede wszystkim spotkanie osób zainteresowanych teatrem społecznym. Komu jest potrzebny? Czy można go stosować na co dzień? Czy aktywizuje człowieka w debacie publicznej? Czy przywraca do życia wykluczone grupy społeczne? A może staje się tylko narzędziem politycznej gry i metodą pozyskiwania pieniędzy w kulturze?
O teatrze społecznym – jego założeniach, formach, zadaniach i praktykach za granicą, w Polsce i Łodzi – porozmawiają zaproszeni artyści, teoretycy i niezależni obserwatorzy kultury.
Program wydarzenia:
Wykłady: Teatr społeczny za granicą
Godz. 12.00
Zaproszeni prelegenci: Daria Kubiak, C:NTACT – międzykulturowe spotkania na duńskiej scenie, Monika Wąsik, To nie Zoo! Teatr postimigrancki jako przestrzeń społecznej interwencji, Daniel Ciepielewski, Teatr w pełni z niepełnosprawnymi. Przykłady prac artystów działających w Anglii i USA
Panel dyskusyjny: Teatr (dla) społeczności
Godz. 13.45
Zaproszeni goście: Piotr Bendiuk, Anna Ciszowska, Iga Gańczarczyk, Agnieszka Król, Irena Lewkowicz, Agata Siwiak
Spotkanie będzie próbą sformułowania słownika omawianych praktyk – głównych pojęć, które charakteryzują społeczną orientację teatru. Punktem wyjścia staną się konkretne przedsięwzięcia, o których opowiedzą ich twórczynie. Na tej podstawie podejmiemy rozmowę, krążącą wokół pytań: Skąd bierze się dynamiczny rozwój praktyk społeczno-teatralnych? Na jaki rodzaj potrzeb stanowią one odpowiedź? Czym różni się podejście społecznościowe od podejścia w innych formach teatru? Co cechuje tego typu praktyki? Na jakie z ich właściwości powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jeśli pragniemy sami je inicjować? Ambicją organizatorów jest uruchomienie ludzkiego potencjału spotkania i przekształcenie panelu w forum, włączenie widzów do rozmowy, wysłuchanie ich opinii, zachęcenie do uczestnictwa. Tak, by społeczne postulaty teatru wybrzmiały poprzez praktykę bycia razem.
Prezentacja: Równowarci – zagrożenia i pułapki w pracy artystyczno-edukacyjnej w środowiskach defaworyzowanych na podstawie praktyki edukacyjnej Fabryki Sztuki i Teatru Chorea
Godz. 15.30
Zaproszeni prelegenci: Julia Jakubowska, Jakub Pałys, Dominika Krzyżanowska, Melania Dominiak, Paula Tralewska, Paulina Strugińska, Adam Janusz Biedrzycki, Rafał Kupiński, Marcin Polak, Tomasz Rodowicz
Podczas prezentacji zostaną przedstawione kierunki, metody i praktyki Fabryki Sztuki oraz Teatru Chorea skoncentrowane wokół działań w środowiskach defaworyzowanych. Wystąpienia dotyczyć będą nie tylko możliwości i potencjału tego typu pracy, ale też zagrożeń i pułapek z niej wynikających. Spotkanie będzie ilustrowane bogatym materiałem audiowizualnym zbieranym podczas poszczególnych projektów Oratorium Dance Project, Wielki Chór Młodej Chorei, Abramka Fest, Pamięć Ciała/Pamięć Miejsca/Pamięć Pustki, Brzydal, Lulabajki, Wszędodomni i 220 Volt.
Pokaz warsztatu
Godz. 17.15
Podczas ostatniej części wydarzenia Re(vita)lizacja społeczna poprzez teatr zostaną zaprezentowane fragment spektaklu Caravaggio/Wspólnota oraz materiały z przedstawienia Gabinet Doktora Kaligari w reżyserii Marka Ciunela z Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Społecznych ALPI.
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |