"Okruchy ewolucji. Tajemnice historii naturalnej" Marcina Ryszkiewicza

Od 10 marca możecie rozpocząć w księgarniach poszukiwania książki: "Okruchy ewolucji. Tajemnice historii naturalnej" Marcina Ryszkiewicza.

Ciekawość poznawcza jest jednym z istotnych wyróżników gatunku ludzkiego. Po prostu lubimy zadawać pytania i poszukiwać odpowiedzi, a już zwłaszcza interesuje nas historia Homo sapiens czy rozwój życia w ogóle.

Książka „Okruchy ewolucji. Tajemnice historii naturalnej” dostarcza wielu zaskakujących odpowiedzi na różne, czasem nawet pozornie banalne pytania. Po jej lekturze okazuje się, że to właśnie ewolucja i dobór naturalny miały duży wpływ na kształtowanie tego co dziś nazywamy … patriotyzmem chociaż wtedy żaden ludzki przodek nie słyszał jeszcze o żadnej ojczyźnie. Zresztą sam mechanizm powstawania wspólnot i społeczeństw pokazuje wielkie znaczenie interesu tylko własnej grupy. Kolejne kwestie dotyczą uniwersalnych cech ludzkich języków, bez wątpienia wyjątkowych, oraz ich podobieństw i różnic w odniesieniu do systemów porozumiewania się różnych zwierząt.

Jak języki spajały więzy łączące ludzi w obrębie grup i jakie stwarzały bariery między nimi? Jakie mechanizmy napędzały naszą ewolucję i czy cokolwiek tę naszą, od innych ewolucji, wyróżniało? Równie zaskakujące ustalenia i hipotezy dotyczą zagadnień związanych z funkcjonowaniem i „wyposażeniem” ludzkiego organizmu. Z jednej strony jest on cudem inżynierskiej pomysłowości, pozwalającym nam działać w niemal wszystkich środowiskach i niszach ekologicznych, z drugiej poraża niejednokrotnie topornością niektórych rozwiązań i absurdalnością wielu mechanizmów. Podczas lektury wielokrotnie zdajemy sobie sprawę, że wiedza wyniesiona ze szkoły opiera się na stereotypach, które należy po prostu odrzucić. Dowiadujemy się dlaczego człowiek – „naga małpa” – zachowała tak bujne owłosienie na głowie czy też, że nasz „sztandarowy narząd szczątkowy” – wyrostek robaczkowy – pełni jednak ważne funkcje. Zaskakujące wydają się również próby wyjaśnienia lepszego posługiwania się przez człowieka jedną ręką niż drugą pomimo symetrii naszych ciał oraz uzasadnienie dlaczego, niemal zawsze, jest to ręka prawa. Niewątpliwie warto też zgłębić rozważania na temat „nieudanej starości”.

Odpowiedź na pytania dlaczego żyjemy tak długo i nie możemy liczyć na lekką śmierć pokazuje, że pomimo coraz wyższego poziomu wiedzy o fizjologii człowieka i z zakresu medycyny „ewolucja” raczej nie ma żadnego interesu by sprzyjać naszemu komfortowi starzenia się.

Dodaj artykuł do:
(dodano 01.03.14, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Okruchy ewolucji. Tajemnice historii naturalnej, Marcin Ryszkiewicz
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia