Boel Westin w Polsce

Z okazji obchodów stulecia urodzin Tove Jansson wydawnictwo Marginesy zaprosiło do Polski biografkę pisarki, Boel Westin. Autorka książki „Mama Muminków” odwiedzi w marcu Poznań, Warszawę i Kraków.

Boel Westin to szwedzka literaturoznawczyni i wykładowczyni na uniwersytecie w Sztokholmie. Jako doktorat opracowała na początku lat 80. wnikliwe i nowatorskie studium „Familjen I dalen” („Rodzina w dolinie”), poświęcone fenomenowi Doliny Muminków. Podczas prac nad owym studium weszła w bliską zażyłość z Tove Jansson i jej partnerką Tuulikki Pietilä, w wyniku czego uzyskała dostęp do bardzo prywatnych, wręcz intymnych materiałów – dzienników, jakie Tove systematycznie pisała, i do korespondencji. W oparciu o te materiały stworzyła biografię, która ukazała się na polskim rynku półtora roku temu pod patronatem Booklips.pl. Jak pisała w naszej redakcyjnej recenzji Emilia Dulczewska-Maszota, ta książka „przywraca życiu fińskiej artystki właściwe proporcje. Ustawia Muminki w stosunku do innych, równie ważnych elementów”.

Podczas wizyty w Polsce Westin odwiedzi trzy miasta, podczas których weźmie udział w pięciu spotkaniach z czytelnikami. Daty i miejsca spotkań znajdziecie poniżej:

5 marca (środa)
Poznań, godz. 18.00, klubokawiarnia Głośna, ul. Św. Marcin 30.
Spotkanie poprowadzi profesor Ewa Kraskowska, a tłumaczyć będzie Justyna Czechowska.
6 marca (czwartek)
Warszawa, godz. 14.45, Instytut Kultury Polskiej, Krakowskie Przedmieście 26/28, (Szpital św. Rocha), sala nr 5.
Anglojęzyczny wykład „The Lighthouse keeper. Tove Jansson. Life, art, words” w ramach międzynarodowej konferencji „Tove Jansson – horyzonty twórczości”, którą organizuje Uniwersytet Warszawski.
7 marca (piątek)
Warszawa, godz. 18.00, księgarnia Matras, al. Solidarności 113.
8 marca (sobota)
Kraków, godz. 11.30, księgarnia Matras, Rynek Główny 23.
Kraków, godz. 18.00, klub Lokator, ul. Mostowa 1.

Dodaj artykuł do:
(dodano 01.03.14, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Boel Westin w Polsce, Poznań, Warszawa, Kraków
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Robbie Williams
2
Karnivool
3
Megadeth
4
Robert Plant
5
Dropkick Murphys
6
Orbit Culture
7
Bioscope
8
Bob Dylan
9
Balu Brigada
10
Eunike Tanzil
1
Chloe Zhao
2
Ivona Juka
3
Christophe Gans
4
Margherita Ferri
5
Michel Franco
6
Paul Feig
7
Eva Libertad
8
Wojciech Smarzowski
9
Agnieszka Holland
10
Sebastian Juszczyk
1
Jacek Mikołajczyk
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia