Wieże Fabryk "Dym"

Wieże Fabryk - uparcie tkwiące w undergroundzie od ponad 10 lat - to jedni z najważniejszych krajowych reprezentantów "nowej fali nowej fali". Swoim surowym brzmieniem i klimatem oddają ukłon w stronę polskiego zimno-falowego grania lat 80-tych. Po wielu latach oczekiwań nadszedł czas na ukazanie się pierwszego w karierze zespołu pełnoprawnego, studyjnego albumu, który w założeniu ma oddawać surową, zadymioną atmosferę koncertu.

Wieże zawsze dużo większą wagę przykładały do koncertów niż nagrań studyjnych. To typowy zespół koncertowy, którego jakość najlepiej sprawdza się w bliskim kontakcie, w zadymionym klubie, w którym wokalista miesza się z tłumem, a jego śpiew ze śpiewem publiczności. "Dym" to wypełniony chłodnymi emocjami i motorycznym nerwem album, z towarzyszącym dźwiękiem postindustrialnej metropolii...

Wieże Fabryk zaczęły swoją pracę w czerwcu 2000 roku w momencie w którym Adam Studziński zagrał melodię utworu "Wariatka". Prosty melodyjny riff o brzmieniu wprost z lat 80'tych - surowej, "prawdziwej" zimnej fali.
Motoryczna perkusja Krzysztofa Trzewikowskiego i charakterystyczny bas Czarka Wielesika dopełniły dzieła, do wokalu Tomka Kaczkowskiego z początków działalności najlepiej pasował zaś opis "za dużo liryki, za mało dramatu" W 2001 powstaje pierwsze i jedyne demo zespołu, nagrane w studenckim radiu Żak, w tym samym roku Wieże Fabryk grają koncert w Warszawie (pierwszy poza rodzinną Łodzią), który zaowocował wydaną własnym sumptem płytę "Kopalnia 2001". W latach 2001 - 2005 zespół organizował imprezy muzyczne o nazwie "Zimny Wieczór", na których grały m.in. DHM, EVA, Deathcamp Project, Miguel And The Living Dead, czyli czołówka polskiej zimnej sceny. W 2005 roku zespół z opuszcza Czarek, którego dzieło z powodzeniem, kontynuuje Adam Sitarek. 2007 rok przynosi drugi oficjalny bootleg "koncert Aurora 2007" nagrany podczas warszawskiej imprezy Old Skull.

Minęło już prawie 10 lat od "Wariatki". Blisko dekada koncertów - w klubach, na squat'ach, ulicach... W 2010 Wieże grają na jednym z największych europejskich festiwali "ciemniejszej strony" muzyki niezależnej - Castle Party. Ale nie to jest najważniejsze. Najważniejszy jest "Dym" pierwsza, prawdziwa studyjna płyta wypełniona muzyką i szumem miasta.

Premiera płyty 30.07 na biedota.com, a 1.09 w dobrych sklepach, distrach, itp.

Wydawca:
Oficyna Biedota
biedota.com | myspace.com/oficynabiedota
oficyna@biedota.com

Dodaj artykuł do:
(dodano 07.07.10, autor: redakcja)
Dział muzyka
Tagi: premiery, wieże fabryk
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
White Lies
2
OMD
3
David Gilmour
4
Robert Plant
5
Twenty One Pilots
6
Dropkick Murphys
7
Richard Ashcroft
8
Paradise Lost
9
Orbit Culture
10
Bioscope
1
Paweł Podolski
2
Michał Kwieciński
3
Agnieszka Holland
4
Radu Jude
5
Maura Delpero
6
James Marquand
7
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
8
Solange Cicurel
9
Genki Kawamura
10
Fabio Grassadonia, Antonio Piazza
1
Marcin Podlewski
2
Jagoda Wochlik
3
Freida McFadden
4
Grażyna Molska
5
Renata Kuryłowicz
6
Agata Kunderman
7
Rina Kent
8
Elizabeth B. White
9
Olga Rudnicka
10
John Glatt
1
Norbert Bajan
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia