3 grudnia o godzinie 17.00 w Katedrze Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się debata poświęcona sytuacji na Węgrzech.
Mowę wstępną wygłosi Ambasador Węgier - dr Iván Gyurcsík.
W debacie udział wezmą:
Prof. Csaba Kiss - historyk kultury Węgier, profesor Katedry Hungarystyki.
Grzegorz Górny - publicysta tygodnika „W Sieci”.
Spotkanie poprowadzi Jarosław Giziński - redaktor działu zagranicznego dziennika "Rzeczpospolita".
Swój udział w debacie potwierdził również Igor Janke - szef salon24.pl, autor książki o Viktorze Orbánie „Napastnik”.
Panel towarzyszy premierze książki „Węgry. Co tam się dzieje” wydanej nakładem Wydawnictwa Fronda. Organizatorami spotkania są: Katedra Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydawnictwo Fronda.
Czas: 3 grudnia 2013, godz. 17:00
Miejsce: Katedra Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 55, sala 2.014 (II piętro)
Tylko na spotkaniu będzie można nabyć książkę w studenckiej cenie 10 pln.
Zgłoś swój udział w spotkaniu i zaproś znajomych na facebooku: www.facebook.com/events/448301725275145/
Książka - Węgry. Co tam się dzieje
W kwietniu 2010 roku Węgierska Unia Obywatelska Fidesz Viktora Orbána zdobyła aż 52 proc. głosów, uzyskując 68 proc. miejsc w parlamencie – samodzielną większość konstytucyjną. To osiągnięcie niespotykane dotąd w innych demokratycznych krajach Europy. Od początku istnienia nowe władze w Budapeszcie rozpoczęły szeroko zakrojone reformy.
Specjalnie do tej książki o istocie przemian zachodzących na Węgrzech napisali sami autorzy węgierskiej transformacji (dr László Bogár, István Varga, dr Miklós Sári, dr Izabella Bencze, dr Róbert Répássy, dr Csaba Latorcai, dr Zsolt Semjén, dr Endre Szabó).
W książce znajduje się też niepublikowany wywiad z Viktorem Orbánem, raport o stanie państwa wygłoszony przez premiera po dwóch latach rządów partii Fidesz oraz konstytucję węgierską.
Projekt zrealizowany we współpracy z Ambasadą Węgier w Polsce.
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |