6 grudnia w Teatrze Soho (scena Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty) zadebiutuje w roli reżysera Antoni Ferency. Młody artysta sięga po tekst własnego autorstwa, doceniony w 2011 roku przez jury prestiżowej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i 19 Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Adam i Ewa – ich historię znają wszyscy. Biblijne podania i wiekopomna rola prototypów ludzkości uczyniła z nich osoby publiczne o powszechnie znanych życiorysach. Nigdy się jednak nie dowiemy ,co tak naprawdę łączyło pierwszych ludzi skazanych na siebie z boskiego rozkazu.
Oś tekstu i spektaklu młodego reżysera stanowi budowana w laboratoryjnych warunkach relacja dwojga ludzi. Adam i Ewa zostali stworzeni żeby współpracować. Ich spotkanie uruchamia jednak lawinę zdarzeń, w których współpraca nie jest celem, a efektem ubocznym nieustannego tarcia. Relacje kobiety i mężczyzny charakteryzują niezrozumienie, kolizje interesów, zderzenia dwóch innych, jakby „odwrotnych” emocjonalności. Z ich oszczędnych, pełnych dziwnego humoru, niekiedy brutalnych dialogów, wyłania się niejednoznaczna rzeczywistość balansująca na granicy nadrealizmu i groteski.
Nadana przez Boga wolność staje w poprzek jego własnych planów. W zamyśle mająca zapewnić ludziom rozkwit, urzeczywistnia się w sposób koślawy. Nie ułatwia funkcjonowania, prowadzi wręcz do nawarstwiania problemów. Dar przestaje być prezentem. Staje się wyzwaniem, któremu trzeba starać się sprostać na poziomie każdej kolejnej – z chęci samodzielnej, z przymusu wspólnej – decyzji .
Biblijnych pierwszych ludzi reżyser lokuje w znajomych realiach dzisiejszej Warszawy. Akcja spektaklu toczy się na stacji metra – w surowej przestrzeni undergroundu, której bliżej do czyśćca niż przyrzeczonego śmiertelnikom raju.
W spektaklu występują: Klara Bielawka (Teatr Dramatyczny), Jacek Beler (Teatr Powszechny), Henryk Niebudek (Teatr Dramatyczny)
Terminy spektakli:
5, 6, 7 grudnia, 24, 25, 26 stycznia
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |