Teatr Czytelni Dramatu w Lublinie zaprasza na pokazy spektaklu "W imię ojca i syna".
To drugi pełnowymiarowy spektakl Teatru Czytelni Dramatu. Oparty został na tekście Szymona Bogacza "W imię ojca i syna", nominowanym do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2009 r. Sztuka opowiada historię relacji między synem i ojcem, w ciekawy sposób próbując przedstawić ich rozmowy, odbywające się już po śmierci rodzica. Czy rzeczywiście, jak twierdzi autor, potrafimy dogadać się z rodzicami tylko po alkoholu albo po śmierci? Dramat napisany w formie tragigroteski, w której granica między rzeczywistością a snem ulega zatarciu, może bawić, może bulwersować, przede jednak wszystkim zmusza do głębokiej refleksji.
Tekst:
Szymon Bogacz
Reżyseria, scenografia:
Daniel Adamczyk
Światło:
Marcin „Kabat” Kowalczuk
Występują:
Daniel Adamczyk, Konrad Biel (Teatr im. H. Ch. Andersena), Gabriela Jaskuła (Teatr im. H. Ch. Andersena), Justyna Kazek, Ludwika Mroczkowska, Michał Zgiet (Kompania Teatr), Jan Żórawski.
Szymon Bogacz - debiutował dramatem Stosunki damsko-męskie (premiera Teatr Zakład Krawiecki we Wrocławiu, 2006). Sztuka W imię Ojca i Syna znalazła się w finale ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2009. Allegro moderato, kolejny utwór Bogacza, został zakwalifikowany do półfinału tejże nagrody w roku 2011, a także znalazł się w finale 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jego prapremiera miała miejsce na deskach Teatru na Woli w Warszawie (Scena Przodownik, 2011). W 2012 roku w Teatrze Rampa w Warszawie wystawiono jego sztukę Być jak Frank Sinatra, a w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Płocku zrealizowano dramat Trzech mężczyzn w różnym wieku. Szymon Bogacz chętnie oddaje się też pisaniu prozy. W roku 2009 nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się jego debiutancka książka Koło kwintowe, za którą został nominowany do dolnośląskiej nagrody kulturalnej WARTO. W grudniu 2011 r. zaś w antologii Zemsta jest kobietą (wydawnictwo JanKa) pojawiło się jego opowiadanie Naga. Pisze skecze dla Kabaretu na Koniec Świata, a także - jako absolwent scenariopisarstwa na PWSFTViT w Łodzi - próbuje swoich sił w tworzeniu scenariuszy filmowych. Był stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
8-9 listopada 2013, godz. 20.00
Sala Widowiskowa Inkubatora Medialno-Artystycznego
ACK Chatka Żaka (Lublin, ul. Radziszewskiego 16)
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |