Český sen. Oblicza czeskiej kultury popularnej
Czeskie Centrum w Warszawie zaprasza na nowy cykl spotkań dotyczących czeskiej kultury popularnej, który zostanie zainaugurowany 7 listopada wykładem na temat fenomenu czeskiego serialu telewizyjnego. Spotkanie poprowadzi dr Robert Kulmiński.

Cykl spotkań w Czeskim Centrum spróbuje odpowiedzieć na pytanie: jak zrozumieć współczesnych Czechów? Poruszy aktualne zagadnienia związane z czeską kulturą popularną, podejmując tym samym refleksję nad obecną kondycją czeskiego społeczeństwa, wynikającą m.in. z przemian kulturowych, które zachodziły w tym społeczeństwie na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci. Na wykładach będzie można usłyszeć o czeskich gustach filmowych, muzycznych czy estetycznych, poznać czeskie sposoby spędzania wolnego czasu i źródła najważniejszych fenomenów społecznych w kulturze popularnej.
 
Dr Strosmayer powiedział kiedyś: "Gdyby głupota miała skrzydła, latałaby Pani jak gołębica". To chyba jedna z najbardziej znanych kwestii z serialu Szpital na peryferiach, który również w Polsce cieszył się dużą popularnością. Wykład otwierający cykl opowieści o kulturze popularnej w życiu codziennym i na ekranie poświęcony zostanie chyba najbardziej znanemu przeciętnemu Polakowi fenomenowi czechosłowackiemu lat 70. i 80. Na wykładzie przypomniane zostaną najbardziej popularne seriale tego okresu wraz z kontekstem społeczno-politycznym, w którym pierwotnie funkcjonowały. Będzie również mowa o ich ponownej popularności w latach 90. i na początku XXI wieku.
 
Spotkanie poprowadzi dr Robert Kulmiński – specjalista od czeskiej kultury popularnej, wykładowca Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej oraz Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Dodaj artykuł do:
(dodano 31.10.13, autor: blackrose)
Tagi: wykład, debata, Český sen. Oblicza czeskiej kultury popularnej
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia