Wiedeńskie Muzeum Leopoldów po raz pierwszy poświęca wystawę fotografiom z prywatnego życia jednego z najważniejszych austriackich artystów XX w. Oskara Kokoschki. Wystawa nosi tytuł „Kokoschka. Ja w centrum zainteresowania“ a można ją oglądać do 27. stycznia 2014 r. w Wiedniu.
Oskar Kokoschka (1886-1980) jest bez wątpienia jednym z najważniejszych protagonistów modernizmu. Jego artystyczna spuścizna jako malarza, grafika, ale też dramaturga, eseisty i scenarzysty na trwałe wpisała się w europejską historię literatury i sztuki.
Dotychczas nie był znany fakt, że życie i twórczość Oskara Kokoschki zostały uwiecznione na tak wielu zdjęciach. Ze zbioru prawie 5.000 zdjęć, które znajdują się w budynku Uniwersytetu Sztuki Stosowanej w Wiedniu, Muzeum Leopoldów zorganizowało wystawę „Kokoschka. Ja w centrum zainteresowania”. Wyjątkowe zdjęcia i ich serie prezentowane są wraz z obrazami i grafikami samego artysty. Można na przykład podziwiać słynne portrety Kokoschki i zrozumieć proces ich powstawania dzięki zdjęciom. Wiele zdjęć zostało wykonanych przez znanych fotografów lecz cześć z nich to anonimowe ujęcia.
Bliższe informacje na stronie: www.leopoldmuseum.org
„Kokoschka. Ja w centrum zainteresowania”
04.10.2013 r. do 27.01.2014 r.
Leopoldmuseum
Dzielnica Muzeów
Museumsplatz 1
1070 Wiedeń
Fot. © Universität für angewandte Kunst Wien, Oskar Kokoschka-Zentrum
Utwór | Od |
| 1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
| 1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
| 2. było, jest i będzie | ametka |
| 3. O Tobie | ametka |
| 4. Świat wokół nas | karolp |
| 5. Kolekcjonerka (opko) | will |
| 6. alchemik | adolfszulc |
| 7. taka zmiana | adolfszulc |
| 8. T...r | kid_ |
| 9. przyjemność | izasmolarek |
| 10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
| 1. Sprzymierzeniec | blackrose |
| 2. Podaruję Ci | litwin |
| 3. test gif | amigo |
| 4. Primavera_AW | annapolis |
| 5. Melancholia_AW | annapolis |
| 6. +++ | soida |
| 7. *** | soida |
| 8. Góry | amigo |
| 9. Guitar | amigo |
| 10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
| 1. Zielona granica | irka |
| 2. Tajemnice Joan | wanilia |
| 3. Twój Vincent | redakcja |
| 4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
| 5. Miasto 44 | annatus |
| 6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
| 7. O matko! Umrę... | lu |
| 8. Subtelność | lu |
| 9. Mustang | lu |
| 10. Pokój | martaoniszk |