Wielokulturowy spektakl Strefy WolnoSłowej powraca

Dwa pokazy spektaklu „Mówię do Ciebie o Polsce” z nową obsadą w Teatrze Baza i w Ośrodku Kultury Ochota już 26 i 27 października!

Co obcokrajowcy myślą o Polsce? Jak widzą tutaj swoją przyszłość? Czy czują się wyobcowani czy zintegrowani? W spektaklu fundacji Strefa WolnoSłowa, którego premiera odbyła się 19 maja w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, cudzoziemcy mieszkający w Warszawie mówią o polskiej historii i współczesności, ze zdziwieniem, złością i poczuciem humoru opowiadają o swojej sytuacji w naszym kraju, o kulturowych różnicach, szansie na lepszy byt i biurokratycznych problemach.

„Nie wiem co o tym myśleć. To jakaś głupota biurokratyczna jest w tym kraju. Wiesz, że musiałam im pokazać, że mam 10 tys. zł na koncie? Naprawdę. Inaczej nie daliby mi karty tymczasowego pobytu. Skąd studenci mają mieć 10 tys.? Czy oni chcą żebyśmy na rurze tańczyli, żeby zostać w Polsce? Na szczęście przyjaciele pomogli – pieniądze pojawiły się na moim koncie i zniknęły. A no i jeszcze jeden idiotyzm – nie mogę mieć stypendium, nawet jak będę miała najlepsze oceny, figa z makiem, nie jestem Polką, więc nie zasługuje. To się nazywa równość i sprawiedliwość w Europie”.

Przedstawienie „Mówię do Ciebie o Polsce” jest wynikiem wielokulturowych warsztatów teatralnych, w których wzięli udział Polacy i cudzoziemcy mieszkający w Polsce: migranci m.in. z z Ukrainy, Białorusi, Macedonii, Kuby, Rosji, Armenii i Belgii.

Inspiracją do powstania spektaklu stała się "Katedra" Raymonda Carvera. Główni bohaterowie opowiadania On i Ona wymieniają się wyjątkowymi listami. Zamiast pisać, nagrywają swoje doświadczenia i myśli na kasety, które nawzajem sobie wysyłają . Przez wiele lat trwa niezwykła relacja między kobietą i jej niewidomym przyjacielem. Po latach wymiany kaset dwoje bohaterów spotyka się na kolacji u niej w domu w obecności jej męża...

Z improwizacji obcokrajowców, uczestników wielokulturowych warsztatów teatralnych, powstał wyjątkowy zapis refleksji na temat polskiej współczesności i historii, opowieść o ważnych dla Polaków wydarzeniach społecznych i politycznych. Cudzoziemcy mieszkający w Polsce konfrontują się z naszymi wyobrażeniami o obcym, ze stereotypami narosłymi wobec każdego, kto „nie jest stąd“.

To cenne zdystansowane spojrzenie, które musi ożywczo wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne, a tożsamości nie narusza, co najwyżej ją wzmocni i uwolni od toksyn. Choć momentami czułem się niesprawiedliwie oceniany, muszę przyznać, że nie broniłem się. Chciałem, by aktorzy mogli powiedzieć otwarcie to, na co ucha nie nadstawiamy, co myślą, a co widocznie mocno leży im na sercach.

Tomasz Filipowicz, Sztuka Słowa, fragment recenzji „Mówię do Ciebie o Polsce”

26 października, godz. 20.00, Teatr Baza, ul. Podchorążych 39

27 października, godz. 19.00, Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75

Dodaj artykuł do:
(dodano 14.10.13, autor: blackrose)
Tagi: Mówię do Ciebie o Polsce, Strefa WolnoSłowa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia