8 września w Kijów.Centrum w Krakowie można będzie obejrzeć Jezioro Łabędzie w wersji 3D. Reżyser spektaklu Jezioro Łabędzie 3D Matthew Bourne zapowiedział, że odwrócił do góry nogami tradycję.
Po raz pierwszy role łabędzi w tym balecie odegrali wyłącznie mężczyźni. Matthew Bourne – jedyny i niepowtarzalny choreograf i reżyser, pięciokrotny laureat Olivier Award, w 2011 roku po raz kolejny wystawił swój sztandarowy spektakl (grany w różnych obsadach od 1995 roku!), który zarejestrowany dziesiątkami kamer, można podziwiać w wersji kinowej w 3D. Efekt jego pracy podzielił krytyków, pomiędzy entuzjastów nowej odsłony, a zapiekłych przeciwników, zarzucających Bourne’owi profanację klasycznego baletu.
Akcja spektaklu rozgrywa się w angielskiej rodzinie królewskiej. Główny bohater Zygfryd stylizowany jest na księcia Karola, ale z charakteru przypomina raczej księżnę Dianę – jest nadwrażliwy, prawy, od pierwszych scen widzimy, że organicznie nie cierpi paparazzich, którzy w końcu doprowadzają do jego upadku. Zamiast nad jezioro, jak w tradycyjnej wersji, trafia do miejskiego parku, gdzie spotyka pięknego łabędzia-mężczyznę, o którym zawsze skrycie marzył, i to w nim się zakochuje. Jednak nagle w jego życiu pojawia się nikczemny, piękny bohater w czarnym stroju. Uwodzi wszystkich, od królowej począwszy, a na Zygfrydzie skończywszy.
Ta specjalna interpretacja Jeziora łabędziego zawiera teatralną fabułę i klasyczny balet, co powinno zaspokoić miłośników tańca, jak i fanów kina i teatru. Zapierający dech w piersiach w dramaturgii i intensywności obraz w 3D tworzy iluzję przestrzeni wokół tancerzy, przenosząc widza na scenę, przekazując realizm klasycznej opowieści.
Jezioro Łabędzie 3D – balet męski w dwóch aktach:
Obsada: Richard Winsor, Dominic North, Nina Goldman, Madelaine Brennan, Steve Kirkham, Joseph Vaughan
Kompozytor: Piotr Czajkowski
Choreograf: Matthew Bourne’a
Wakacyjny Cykl Operowo – Baletowy 2013
Utwór | Od |
| 1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
| 1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
| 2. było, jest i będzie | ametka |
| 3. O Tobie | ametka |
| 4. Świat wokół nas | karolp |
| 5. Kolekcjonerka (opko) | will |
| 6. alchemik | adolfszulc |
| 7. taka zmiana | adolfszulc |
| 8. T...r | kid_ |
| 9. przyjemność | izasmolarek |
| 10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
| 1. Sprzymierzeniec | blackrose |
| 2. Podaruję Ci | litwin |
| 3. test gif | amigo |
| 4. Primavera_AW | annapolis |
| 5. Melancholia_AW | annapolis |
| 6. +++ | soida |
| 7. *** | soida |
| 8. Góry | amigo |
| 9. Guitar | amigo |
| 10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
| 1. Zielona granica | irka |
| 2. Tajemnice Joan | wanilia |
| 3. Twój Vincent | redakcja |
| 4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
| 5. Miasto 44 | annatus |
| 6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
| 7. O matko! Umrę... | lu |
| 8. Subtelność | lu |
| 9. Mustang | lu |
| 10. Pokój | martaoniszk |