Wystawa rysunku Leszka Golińskiego pt. "Światłocień"

7 września o godz. 17:00 w Białołęckim Ośrodku Kultury nastąpi otwarcie wystawy rysunku Leszka Golińskiego pt. "Światłocień".

Na wystawie Leszek Goliński zaprezentuje dwa cykle prac – pierwszy z nich nosi tytuł „Upadłe anioły”, natomiast drugi został zainspirowany XIX-wieczną powieścią „Przygody Dyla Sowizdrzała” ‒ autorstwa belgijskiego pisarza Charlesa de Costera. Cały zbiór wystawionych prac nosi tytuł „Światłocień”, który to w symboliczny sposób wiąże ze sobą przedstawione cykle rysunków. Leszek Goliński w swoich pracach zainspirowanych przygodami Dyla Sowizdrzała nawiązał do treści poszczególnych rozdziałów, ukazując atmosferę dzieła i powagę niektórych sytuacji, w jakich znajduje się tytułowy bohater. Twórca często w sposób ironiczny i groteskowy – dzięki subtelnemu rysunkowi ołówkiem ‒ wydobywa całe bogactwo tej flamandzkiej epopei. Historia ta, opowiedziana przez artystę, jest wędrówką wraz z głównym bohaterem przez karty powieści, w której to motywy oraz symbole przenikają się i wzajemnie uzupełniają. Dzięki temu Leszek Goliński tworzy świat z pogranicza fantastyki i rzeczywistości, będący jednocześnie dopełnieniem literackiej wizji Charlesa de Costera.

Drugi, stale rozwijany cykl ‒ „Upadłe anioły” ‒ w sposób sugestywny odnosi się do kondycji istoty ludzkiej, a przypisane człowiekowi ograniczenia i ułomności zostały przeistoczone w plastyczną wizję poruszającą emocje widza.

Doskonałość warsztatowa, z jaką artysta operuje światłocieniem, wyczucie, z jakim przeplata formy i wątki, na nowo je interpretując, wszystko to sprawia, że prace Leszka Golińskiego stają się płaszczyzną do dialogu między twórcą a widzem, bo autor nie tylko nie narzuca żadnego schematu odbioru, a nawet prowokuje do własnych interpretacji.

Dodaj artykuł do:
(dodano 05.09.13, autor: blackrose)
Tagi: Wystawa, Wernisaż, Światłocień
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia