Elmore Leonard, jeden z najwybitniejszych amerykańskich autorów powieści kryminalno-sensacyjnych i westernów, nazywany często „Dickensem Detroit”, zmarł dzisiaj o 7:15 rano w swoim domu w Bloomfield Village. Miał 87 lat.
Jak podano na oficjalnym profilu na Facebooku, śmierć nastąpiła w wyniku komplikacji po udarze mózgu, jaki Leonard przeszedł na przełomie lipca i sierpnia. Jeszcze niedawno pisarz przechodził rekonwalescencję w szpitalu w Detroit, rodzina zaś wyrażała „ostrożny optymizm” co do poprawy jego stanu zdrowia.
Chociaż w Polsce twórczość Leonarda nie cieszyła się zbyt dużym zainteresowaniem wydawców i czytelników (na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat opublikowano zaledwie 8 spośród 45 napisanych przez niego powieści oraz kilka opowiadań rozproszonych w antologiach), w Stanach uchodził za wybitnego specjalistę od powieści w stylu miejski noir oraz twórcę klasycznych westernów. W zeszłym roku uznano go za drugiego po Stephenie Kingu najbardziej wpływowego żyjącego pisarza w Hollywood.
Tak wysoka pozycja pisarza nie powinna nikogo dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę liczby : na podstawie utworów Leonarda powstało 20 produkcji kinowych (w tym „Jackie Brown”, „Dorwać małego” i dwukrotnie „3:10 do Yumy”) oraz 7 seriali i filmów telewizyjnych (m.in. „Justified: Bez przebaczenia”). Nie znaczy to, że wszystkie one zasługiwały na wysokie noty. „Chciałem zobaczyć moje książki przełożone na dobre filmy, ale z jakiegoś powodu były one po prostu kiepskie” – powiedział kiedyś Leonard. „Początkowo mnie to denerwowało, ale z czasem nauczyłem się z tym żyć.”
Z równym entuzjazmem pisarz zjednał sobie również światek literacki. W zeszłym roku Leonarda nagrodzono medalem The National Book Foundation za wybitny wkład w literaturę amerykańską. Z wielką atencją wypowiadali się o nim również słynni pisarze, m.in. Stephen King, Martin Amis i Dennis Lehane. Ten ostatni napisał dzisiaj na swoim profilu na Facebooku: „(Leonard) Był jednym z najbardziej niedocenianych satyryków i komentatorów społecznych, a także najbardziej wpływowym, wizjonerskim twórcą kryminałów kilku ostatnich dekad. Gdy przychodziło do pisania dialogów, on siadał na wierzchołku góry, podczas gdy cała nasza reszta włóczyła się po dolinie.”
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |