Zabytkowym tramwajem z Łodzi do Lutomierska

W Łodzi ruszyła Tramwajowa Linia Turystyczna. W każdą wakacyjną niedzielę i dzień świąteczny można podróżować wagonami pochodzącym z przełomu lat 50. i 60. XX wieku, należącymi do zbiorów łódzkiego Muzeum Komunikacji Miejskiej.

Tramwajowa Linia Turystyczna to wspólny projekt Klubu Miłośników Starych Tramwajów, MPK–Łódź oraz Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. Zabytkowe wagony obsługiwać będą wybrane kursy linii 43.

Tramwaj przekroczy granicę Łodzi i dotrze przez Konstantynów Łódzki do Lutomierska. Trasa ta uznawana jest za jedną z najbardziej malowniczych w kraju.Budowano ją etapami. W grudniu 1910 roku uruchomiono odcinek z Łodzi do Konstantynowa. Na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku trasę wydłużono do Lutomierska, przecinając rzekę Ner stalowym mostem kratownicowym. W połowie trasy znajduje się zabytkowa zajezdnia Brus, która nie jest już eksploatowana, a w planach jest utworzenie na jej terenie nowego Muzeum Komunikacji Miejskiej. W miejscowości Kazimierz trasa tramwaju odłącza się od szosy i przebiega przez nadrzeczne łąki, by po chwili znaleźć się na pętli w Lutomiersku. W sumie tramwaj pokona ponad 23 km.

Obsługę linii turystycznej stanowią wolontariusze z KMST, którzy mają być wyposażeni w oryginalne akcesoria konduktorskie. Na linii obowiązują bilety i taryfy jak w każdym łódzkim tramwaju czy autobusie. Można je będzie nabyć u konduktorów.

Zabytkowy tramwaj jeździć będzie do 22 września.

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.08.13, autor: blackrose)
Tagi: Tramwajowa Linia Turystyczna
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia