Stachuriada w Teatrze Kamienica

17 i 18 sierpnia z okazji siedemdziesiątej szóstej rocznicy urodzin Edwarda Stachury odbędą się dwa koncerty poświęcone twórczości poety w warszawskim Teatrze Kamienica. Stachuriada rozpocznie się monodramem Msza wędrującego, a zakończy występem Lubelskiej Federacji Bardów.

Pierwszego dnia Stachuriady, w klimatycznej Piwnicy Warsza widzowie będą mieli okazję obejrzeć monodram-recital Msza wędrującego w wykonaniu Anny Chodakowskiej, a dzień później na Scenie Oficyna wystąpią przedstawiciele Lubelskiej Federacji Bardów z recitalem Stachura Poematy.

Msza wędrującego w reżyserii Krzysztofa Bukowskiego oparta jest na tekstach Missa Pagana. Monodram-recital powstał z myślą o Annie Chodakowskiej. Premiera odbyła się ponad 20 lat temu w Teatrze Stara Prochownia, a wznowienie koncertu jest ucztą dla miłośników talentu aktorki i wielbicieli twórczości Edwarda Stachury. W znakomitej interpretacji artystki, którą charakteryzuje rzadko już dziś spotykana wrażliwość na słowo oraz w wyśmienicie skomponowanej muzyce Romana Ziemlańskiego odnaleźć można to, co w twórczości Poety najważniejsze – alegoryczną podróż w głąb ludzkiej duszy.

Stachura Poematy to wyłącznie poematy i pojedyncze zdania z tomu opowiadań Się. Są to fragmenty pochodzące z pierwszego okresu twórczości Edwarda Stachury. Kompozycje muzyczne do dzieł poety stworzyli artyści Lubelskiej Federacji Bardów – każdy z osobna wybierając i redagując fragmenty tekstów, by zrobiło się miejsce dla ciekawej aranżacji. Na scenie wystąpią: Jola Sip, Marek Andrzejewski, Jan Kondrak, Krzysztof Nowak, Piotr Selim. Dominującym wzorcem muzycznym, do którego się odwołali jest rock progresywny, a praca nad albumem trwała osiem lat.

Dyrektor Teatru Kamienica postanowił uczcić pamięć o Edwardzie Stachurze ze względu na osobisty kontakt z poetą, który utrzymywał przy okazji realizacji spektaklu Się w Teatrze na Rozdrożu w 1978 r.

Stachuriada
Msza wędrującego – 17 sierpnia 2013 r., godz. 20.00
Stachura Poematy – 18 sierpnia 2013 r., godz. 18.00
Al. Solidarności 93, Teatr Kamienica
Warszawa

Dodaj artykuł do:
(dodano 02.08.13, autor: blackrose)
Tagi:
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
CALUM HOOD
2
Haim
3
Steve Hackett
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Lauren Spencer Smith
8
Józef Skrzek
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
Cédric Klapisch
2
Paolo Genovese
3
Celia Rico Clavellino
4
Michael Dweck, Gregory Kershaw
5
Ido Fluk
6
David Koepp
7
Joseph Kosinski
8
Dani de la Orden
9
David Marqués
10
Blandine Lenoir
1
Monika Kacprzyk
2
Marcel Moss
3
Barbara Kingsolver
4
Kobi Yamada
5
Juan Gómez-Jurado
6
Agata Zamarska
7
Emma Angstrom
8
Isabel Allende
9
Penn Holderness, Kim Holderness, Edward Hallowell
10
Molly Jong-Fast
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia