Gala wręczenia nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2013

25 kwietnia odbędzie się najważniejsze wydarzenie polskiego przemysłu muzycznego – gala wręczania nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk.

Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest co roku przez autorytety polskiego przemysłu muzycznego – muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Fryderyki trafią do rąk artystów już po raz dziewiętnasty. Galę transmitować będzie TVP2 oraz TVP Kultura.

Podczas uroczystej gali na scenie Teatru Polskiego w Warszawie wystąpią między innymi grupa Voo Voo z towarzyszeniem orkiestry strażackiej, Maria Peszek, Hey, Józef Skrzek i SBB oraz finalistka The Voice of Poland Natalia Sikora. Na scenie nie zabraknie też artystów nominowanych do Fryderyków w kategorii Debiut Roku, w tym Kari Amirian, Meli Koteluk, a także Skubasa. Uroczystość poprowadzą Grażyna Torbicka, Artur Orzech oraz Piotr Metz.

Jak co roku, Akademia Fonograficzna uhonoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. W edycji 2013 nagrody Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych przyznano wybitnemu multiinstrumentaliście, kompozytorowi i wokaliście panu Józefowi Skrzekowi (muzyka rozrywkowa); legendarnemu saksofoniście jazzowemu panu Tomaszowi Szukalskiemu „Szakalowi” (muzyka jazzowa) oraz wybitnemu pianiście, pedagogowi i kompozytorowi, wieloletniemu jurorowi Konkursów Chopinowskich w Warszawie – panu profesorowi Janowi Ekierowi (muzyka poważna).

Lista laureatów pozostałych Fryderyków, wyłonionych w drodze głosowania, jest co roku tajemnicą – poznamy ją dopiero podczas uroczystej gali, która jest nie tylko najbardziej prestiżową galą muzyczną w Polsce, ale także jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych promujących rodzimą kulturę. W tym roku pośród nominowanych znaleźli się między innymi Hey, Monika Brodka, Maria Peszek, Skubas, Mela Koteluk, T.LOVE, Luxtorpeda, Lemon, Atom String Quartet i Adam Bałdych. Pełna lista nominowanych do nagrody Fryderyk znajduje się na stronie www.galafryderyk.pl.

W tym roku organizatorzy nagród podnoszą poprzeczkę i dostosowują kategorie nagród do multigatunkowej rzeczywistości współczesnego europejskiego rynku. Nowa koncepcja, nawiązując do europejskiego modelu wyróżnień muzycznych - w tym najpopularniejszych brytyjskich nagród Brit Awards, ogranicza liczbę kategorii, w których przyznawane są nagrody. Przyznanych zostanie 18 statuetek Fryderyk w 10 kategoriach zamiast, jak było dotychczas, 39 statuetek w 39 kategoriach. Akademia uhonoruje najlepszy album i najwybitniejszego artystę ubiegłego roku w muzyce rozrywkowej, poważnej i jazzowej; nagrodzony zostanie również najciekawszy debiutant w muzyce rozrywkowej i jazzie, najlepszy utwór w muzyce rozrywkowej, a także najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej spośród albumów muzyki poważnej.

Fryderyk to nagroda, której przebieg śledzą miliony fanów muzyki w Polsce. W tym roku ponownie transmisję z gali pokaże TVP2 25 kwietnia o 22.35 a także TVP Kultura o g. 19.

Od siedmiu lat partnerem Związku Producentów Audio Video i Akademii Fonograficznej przy organizacji Gali Fryderyk jest agencja STX JAMBOREE.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Sponsorem Głównym Gali Fryderyk 2013 jest Polski Koncern Naftowy ORLEN.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Partnerzy Bankietu i After Party: Marka Ballantines, marka De Angelis, francuskie salony fryzjerskie Franck Provost, Klub Harenda.

Patroni medialni wydarzenia: Program Drugi Telewizji Polskiej, portal Interia.pl, dwutygodnik Grazia, miesięcznik Twój Styl, magazyn Trendy Art Of Living, firma AMS, portal nasze miasto.pl, Telemagazyn Polska The Times, Radio Zet, PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.04.13, autor: irka)
Dział muzyka
Tagi: Gala wręczenia nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2013
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia