"Wielki Terror 1937-1938" - Tomasz Kizny

Jest już dostępny w księgarniach album poświęcony pamięci ofiar zbrodni przeciwko ludzkości popełnionej w ZSRR w latach 1937-38: "Wielki Terror 1937-1938" Tomasza Kizny.

Książka składa się z trzech części.

1. Skazani. Fotografie ofiar terroru zrobione przez sowiecką policję polityczną NKWD w moskiewskich więzieniach w latach 1937-1938, na krótko przed egzekucją. Ten bezprecedensowy portret zbiorowy społeczeństwa w czasie terroru, obejmuje wszystkie warstwy społeczne.

2. Nekropolia terroru. Współczesne zdjęcia miejsc egzekucji i grobów ofiar, których położenie przez dziesięciolecia było trzymane w tajemnicy. Do dzisiaj zidentyfikowano około 100 miejsc zbiorowych grobów na terytorium byłego ZSRR. W zamyśle autora, te fotografie to "obrazy-przeciw-niepamięci", w duchu myśli Georges'a Didi-Hubermann'a, że w sensie symbolicznym, "drastycznym aktem przeciwko ludzkiej godności ofiar, jest pozbawienie ich nawet prawa do grobu - prawa do pamięci" (Images malgré tout, Les Editions de Minuit, Paris, 2004.).

3. Świadkowie. Na trzecią część albumu składają się współczesne fotografie osób, których rodzice zostali zamordowani w czasie Wielkiego Terroru. Portretom towarzyszą wybrane fragmenty wywiadów, oddające atmosferę czasu totalnego terroru, przywołują wspomnienia rodziców, dzień ich aresztowania, mówią o wieloletnich poszukiwaniach bliskich, którzy zniknęli bez śladu, a także o losach ludzi na całe życie naznaczonych piętnem "dziecka wroga ludu". Twarze "sierot" Wielkiego Terroru z wypisanym na nich uczuciem krzywdy, bezsilności, złamanego życia, to obrazy i dokumenty same w sobie.

Przedmowa: Arsenij Roginski, historyk, obrońca praw człowieka, przewodniczący Stowarzyszenia "Memoriał" w Moskwie.
Wstęp historyczny: Nicolas Werth, wybitny historyk francuski, profesor w Centre national de la recherche scientifique (CNRS) w Paryżu.
Esej o fotografii: Cristian Caujolle, filozof, francuski krytyk fotografii, założyciel Agencji VU.

Fotografie współczesne: Tomasz Kizny
Fotografie archiwalne: Archiwum Stowarzyszenia "Memoriał", Centralne Archiwum FSB RF, Państwowe Archiwum RF w Moskwie, Państwowe Archiwum Kino-Foto Dokumentów w Krasnogorsku i inne.

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.03.13, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Wielki Terror 1937-1938, Tomasz Kizny
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Balu Brigada
2
Sophie Ellis Bextor
3
David Gilmour
4
Of Mice & Men
5
Avatar
6
White Lies
7
Bob Dylan
8
Bioscope
9
Robert Plant
10
Dropkick Murphys
1
Lynne Ramsay
2
Bálint Dániel Sós
3
Margherita Ferri
4
Agnieszka Holland
5
Sebastian Juszczyk
6
Dan Trachtenberg
7
Wojciech Smarzowski
8
Paweł Podolski
9
Radu Jude
10
Michał Kwieciński
1
Jacek Mikołajczyk
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia