XXI Olsztyńskie Spotkania Teatralne

Od 20 do 24 marca w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie potrwają XXI Olsztyńskie Spotkania Teatralne 2013 organizowane pod hasłem synkretyzm sztuk. Ideą tegorocznego festiwalu jest prezentacja teatru opartego na solidności warsztatu i tekstu.

Te z pozoru banalne kryteria wyznaczają etos teatru, który szanuje widza, traktując go jako współtwórcę spektaklu. Znakomita literatura i doskonałe rzemiosło aktorskie gwarantują błyskotliwy, komunikatywny i twórczy dialog artystów z widzami.

Tradycyjnie zobaczyć będzie można różne style i typy wyobraźni kreujące rzeczywistość współczesnego teatru. Bogaty repertuar festiwalowy adresowany jest do różnych pokoleń, różnych gustów i doświadczeń widzów. To przestrzeń odwiecznego dialogu aktorów z widzami, kreowania wymarzonej rzeczywistości, nieodłącznej potrzeby przeistaczania siebie i innych.

Doświadczanie teatru rozpocznie się od wernisażu wystawy Człowiek – Natura – Teatr, prezentującej dorobek plastyczny Leszka Mądzika w przestrzeni olsztyńskiego Starego Miasta. Zanikającą sztukę klasycznej pantomimy zobaczyć będzie można w inscenizacjach opartych na arcydziełach literackich: F. Kafki i F.G.Lorki, z legendą Wrocławskiego Teatru Pantominy, Ewą Czekalską w kreacji pobożnej i surowej Bernardy Alba. Oryginalne, poruszające sekwencje obrazów w klasycznej autorskiej stylistyce Leszka Mądzika, widzowie zobaczą w spektaklu Przejście, z muzyką Tomasza Stańki. Arcydramat Wesele Stanisława Wyspiańskiego, z poczuciem humoru pokażą charyzmatyczni młodzi aktorzy z niezależnego teatru Malabar Hotel. W trudnej konwencji monodramu zobaczyć będzie można Afrę Crudo, perfekcyjnie budującą portret kobiety w różnych etapach życia i Jacka Zawadzkiego w legendarnym spektaklu Moskwa–Pietuszki W. Jerofiejewa. W dramatach A. Czechowa i P. Turriniego podziwiać będzie można mistrzostwo sztuki aktorskiej Krystyny Jandy, Ireny Jun, Ignacego Gogolewskiego, Stanisława Brudnego, Jerzego Sthura. W ogłoszonym przez Sejm RP roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima, na widzów czeka brawurowo zagraną przez aktorów gdyńskiej muzycznej sceny Tuwimowska satyra na ułomności człowieka – Bal w operze, z muzyką Leszka Możdżera , w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Festiwal tradycyjnie zwieńczy Gala Teatralna z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, podczas której rozstrzygnięty zostanie plebiscyt na najlepsze role aktorów Teatru Jaracza – Teatralna Kreacja Roku; wręczone zostaną także Srebrne Maski dla sponsorów Teatru. Podniosłym akcentem wieczoru będzie Jubileusz 80. urodzin aktorki Hanny Wolickiej.

Festiwal to przestrzeń otwartej rozmowy, dlatego organizatorzy zapraszają na spotkania z ludźmi teatru. W tym roku, po raz pierwszy na uniwersyteckich spotkaniach ze sztuką w Kortowie, rozmawiać o teatrze będzie Leszek Mądzik, a w CEiIK-u z widzami spotka się Jerzy Sthur.

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.02.13, autor: blackrose)
Tagi: XXI Olsztyńskie Spotkania Teatralne, synkretyzm sztuk
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia