"...jesteś piękne – mówię życiu" wg Wisławy Szymborskiej w Powszechnym

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera pokaże w najbliższą niedzielę 10 lutego o godz. 19:30 spektakl teatralny "...jesteś piękne – mówię życiu”… wg Wisławy Szymborskiej.

Jesteś piękne - mówię życiu -
bujniej już nie można było,
bardziej żabio i słowiczo,
bardziej mrówczo i nasiennie.

Fraza z wiersza Wisławy Szymborskiej posłużyła za tytuł spektaklu w całości opartego na jej poezji.
Trzy kobiety - Joanna Żółkowska, Paulina Holtz i Anna Moskal - słowami wierszy noblistki próbują opisać świat w wymiarze kosmosu i mikrokosmosu. 37 wierszy poetki, zebranych z różnych okresów twórczości, spiętych klamrą towarzyszącej im muzyki, tworzy spektakl będący spójną, dramaturgiczną całością - piękną i mądrą opowieścią o życiu, które wydaje się być cudownym, niejednoznacznym zjawiskiem, a każdy jego przejaw godny jest uwagi – od rzeczy o randze historycznej, poprzez miłość, sprawy codzienne aż po śmierć żuka na leśnej drodze.

Spektakl powstał z inspiracji Joanny Żółkowskiej, wiersze wybrał, skomponował w harmonijną całość i opatrzył muzyką Stafano Bollaniego - reżyser, Waldemar Śmigasiewicz:
„Wiedziałem, że trzeba dobrać wiersze dla trzech kobiet. Ale chciałem też opowieść spiąć w klamrę: od narodzin przez miłość do śmierci. Skąd pomysł?– Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedź może dotyczyć inspiratora, potrzeby poezji, szukania w życiu metaforyczności, ucieczki od współczesności."

adaptacja i reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz
scenografia: Maciej Preyer
kostiumy: Maciej Preyer
muzyka: Stefano Bollani

Brawurowy popis aktorek warszawskiego Teatru Powszechnego na deskach Kino -Teatru w Lesznie.
(...) po obejrzeniu takiej sztuki życie staje się piękniejsze. Wierzę, że są tacy, którym słuchać dotąd się nie chciało, a wczoraj słuchali jak wryci. Tacy, którzy – choć wcześniej poezji nie czytali – teraz sięgną po nią. I tacy, którzy Szymborską znali tylko z telewizji, a dziś pobiegną do księgarni po jej tomik.
Mirosław Wlekły, Gazeta ABC, Leszno

Dodaj artykuł do:
(dodano 06.02.13, autor: blackrose)
Tagi:
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kwiat Jabłoni
2
Balu Brigada
3
Megadeth
4
Karnivool
5
Robbie Williams
6
Robert Plant
7
Dropkick Murphys
8
Lech Janerka
9
Gaerea
10
Bob Dylan
1
Carmen Emmi
2
Paolo Sorrentino
3
Emerald Fennell
4
Josh Safdie
5
Bartłomiej Ignaciuk
6
Wojciech Smarzowski
7
Siergiej Łoźnica
8
Christophe Gans
9
Chloe Zhao
10
Ivona Juka
1
Weronika Zajkowska
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Pastor
6
Krzysztof Garbaczewski
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia