Kolekcja 2012 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Od 14 grudnia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać prezentację dzieł sztuki zakupionych przez muzeum w 2012 roku. Wśród nich znajdują się prace polskich artystów współczesnych oraz hełm z XVI wieku.

Najcenniejszym obiektem zakupionym w tym roku jest hełm z początku XVI w., który pochodzi z warsztatu nieznanego płatnerza, prawdopodobnie z obszaru Francji. Jest przepięknie zdobiony ornamentem roślinnym oraz przedstawieniami figuralnymi pokazującymi biblijnego Dawida oraz proroka Samuela. Podczas oficjalnych wystąpień na turniejach rycerskich wspaniałe zbroje miały za zadanie przyciągać uwagę widzów i kronikarzy. Hełm pochodzi z dawnych zbiorów wybitnego artysty i znanego kolekcjonera Franciszka Starowieyskiego.

Kolekcja polskiej sztuki współczesnej została wzbogacona o 25 dzieł sztuki. Są wśród nich między innymi collage Eugeniusza Geta Stankiewicza i obrazy olejne Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. Dziedzinę rzemiosła artystycznego reprezentują prace Jerzego Chodurskiego (obiekty powstałe przy pomocy techniki fussingowej, spajania szkła na gorąco w piecu), Andrzeja Kucharskiego (połączenie szkła z kamieniem) i Władysława Garnika (struktura jego dzieł składa się z delikatnych, ażurowych segmentów porcelany uzupełnionej szamotem).

Unikatowa w tym zestawie jest monumentalna i misternie skonstruowana forma ze szkła wykonana przez Henryka Albina Tomaszewskiego – jednego z najwybitniejszych polskich artystów szklarzy. W 2012 roku Muzeum Narodowe zakupiło również trzy kompozycje Marii Pinińskiej-Bereś – rzeźbiarki i autorki environments, zaliczanej przez krytykę do najwybitniejszych artystek okresu powojennego. Jej prace wykonane z różowej tkaniny tworzą wyraźną aluzję do kobiecego ciała i jego erotycznego wymiaru i bywają zaliczane do nurtu feministycznego w sztuce. Wśród ostatnich zakupów nie zabrakło prac z zakresu fotografii artystycznej, której kolekcja we wrocławskim Muzeum Narodowym należy do wyjątkowych w polskim muzealnictwie.

Tym razem zakupiono prace Stefana Wojneckiego – jednego z głównych przedstawicieli neoawangardy, Krzysztofa Pruszkowskiego (cykl KMK) oraz Zdzisława Sosnowskiego (cykl Goalkeeper). Wrocławska kolekcja polskiej sztuki współczesnej – jedną z największych w Polsce – jest systematycznie powiększana i uzupełniana. Obecnie liczy ona ponad 20 tysięcy eksponatów. Bogaty zasób malarstwa, grafiki i rysunku, rzeźby, environment, zapisów sztuki konceptualnej i fotografii ilustruje tendencje nowoczesne, od modernizmu pierwszych dekad XX wieku po najnowsze trendy artystyczne.

Kolekcja 2012
Wernisaż: 14 grudnia 2012 roku
Wystawę można oglądać do 30 grudnia 2012 roku
Muzeum Narodowe
Plac Powstańców Warszawy 5
Wrocław

Dodaj artykuł do:
(dodano 12.12.12, autor: blackrose)
Tagi: Muzeum Narodowe, artyści współcześni, sztuka
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
White Lies
2
OMD
3
David Gilmour
4
Robert Plant
5
Twenty One Pilots
6
Dropkick Murphys
7
Richard Ashcroft
8
Paradise Lost
9
Orbit Culture
10
Bioscope
1
Paweł Podolski
2
Michał Kwieciński
3
Agnieszka Holland
4
Radu Jude
5
Maura Delpero
6
James Marquand
7
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
8
Solange Cicurel
9
Genki Kawamura
10
Fabio Grassadonia, Antonio Piazza
1
Marcin Podlewski
2
Jagoda Wochlik
3
Freida McFadden
4
Grażyna Molska
5
Renata Kuryłowicz
6
Agata Kunderman
7
Rina Kent
8
Elizabeth B. White
9
Olga Rudnicka
10
John Glatt
1
Norbert Bajan
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia