to i owo Tadeusza Różewicza

29 listopada nakładem Wydawnictwa Biuro Literackie ukazała się książka to i owo, której autorem jest Tadeusz Różewicz.

Czytelnik znajdzie w najnowszej książce Różewicz to, co najbardziej go interesuje: nowe wiersze, groteski dramatyczne, felietony, ale i owo: rysunki (nie tylko) autorskie, rękopisy utworów, dedykacje przyjaciół pisarzy. Twórca z humorem i ironią komentuje kulturę popularną (mają gówniarze teraz taką Madonnę na jaką sobie zasłużyli), przybliża swoje czytelnicze zamiłowania, historie znajomości z pisarzami a nawet reinterpretacje słynnych dramatów (z przymrużeniem oka). Autor Niepokoju nadal pilnie obserwuje rzeczywistość, kontruje ją trafnie i bez taryfy ulgowej. Czytelnik znajdzie tu gorzką prawdę o toczących się w Polsce kłótniach dotyczących słowa bohater, o małostkowych wojenkach, które krew przeszłości rozwadniają słowami.

to i owo jest dziełem czteroczęściowym. W części pierwszej zawarto to - premierowe wiersze, próbki dramatyczne i felietony. Część drugą i trzecią pozostawiono owemu: rękopisom, rysunkom i dedykacjom – m.in. Tadeusza Borowskiego, Seamusa Heaneya, Leopolda Staffa. Część czwarta zawiera Ostatnią kartotekę, co może zainteresować miłośników dramatów autora Kartoteki. Tam też znalazł się tekst Jana Stolarczyka Dopowiadając to i owo, w którym sekretarz Tadeusza Różewicza w wyczerpujący i ciekawy sposób przybliża czytelnikom pewne aspekty tomu:

Zawartość III części książki domagała się słownego uzupełnienia o biograficznoliterackie tło znajomości i przyjaźni pisarskich autora – stwierdza we wstępie Dopowiadania Stolarczyk.

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Jest poetą, prozaikiem, dramaturgiem, laureatem wielu nagród literackich zagranicznych i polskich, m.in. Nagrody Polskiego PEN-Clubu (1997), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1997), Nagrody Literackiej Nike (2000), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości (2008). Odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1996) i wielu innymi wysokimi odznaczeniami, a także nagrodami literackimi. Mieszka we Wrocławiu i od ponad pięciu lat związany jest z Biurem Literackim. Współpracę zapoczątkowały zbiory wierszy: nauka chodzenia (2007) i Kup kota w worku (work in progress) (2008). W kolejnych latach ukazały się książki: Wycieczka do muzeum (2010), Margines, ale… (2010), Kartoteka: reprint (2011), Historia pięciu wierszy (2011), Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem (2011), a także antologia Dorzecze Różewicza z wierszami wybranymi i omówionymi przez ponad dwudziestu poetów, uzupełniona filmem Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej.

to i owo, Tadeusz Różewicz
Premiera: 29 listopada 2012 roku
Wydawnictwo Biuro Literackie

Dodaj artykuł do:
(dodano 03.12.2012, autor: blackrose)
Tagi: to i owo, Tadeusz Różewicz
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Europe
2
Bring Me The Horizon
3
Kasabian
4
The Rolling Stones
5
Orliński Jakub Józef, Il Pomo d'Oro
6
Tarja
7
Muse
8
Sienna Spiro
9
Suki Waterhouse
10
Evanescence
1
David Robert Mitchell
2
Yann Gozlan
3
Kei Ishikawa
4
Ridley Scott
5
Richard Linklater
6
Maciej Cuske
7
Christopher Nolan
8
Gabriele Muccino
9
Stéphane Demoustier
10
Bart Schrijver
1
Sławomir Jarmuż
2
Jerzy Strzelczyk
3
Rollo May
4
Małgorzata Zielińska
5
Loreth Anne White
6
Sylvain Tesson
7
Robert A. Heinlein
8
Tomasz Jurys, Mateusz Grajek
9
Jerzy Gąssowski
10
Beata Ziaja
1
Marcin Wierzchowski
2
Norbert Bajan
3
Jacek Mikołajczyk
4
Natalia Korczakowska
5
Ewa Platt
6
Krzysztof Pastor
7
Krzysztof Garbaczewski
8
Richard Chappell
9
Paweł Miśkiewicz
10
Alina Moś
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia