Cenckiewicz laureatem Nagrody Historycznej Roku im. Oskara Haleckiego

Książka "Długie ramię Moskwy" Sławomira Cenckiewicza zyskała największą ilość głosów w kategorii „najlepsza książka naukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” i decyzją czytelników zwyciężyła w tegorocznym Konkursie Książka Historyczna Roku!

Odbierając nagrodę w siedzibie Polskiego Radia dr hab. Sławomir Cenckiewicz podziękował jury nagrody za odwagę nominowania "Długiego ramienia". 
Cenckiewicz podziękował także wydawnictwu Zysk i S-ka, portalom internetowym, które zachęcały do głosowania, zwłaszcza wpolityce.pl i niezależna.pl oraz wszystkim czytelnikom, którzy oddali swój głos na "Długie ramię Moskwy".
Na końcu wspomniał również ś. p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, któremu dedykował swoją książkę o wojskowych tajnych służbach PRL:

„Nie byłbym w stanie napisać tej książki, gdyby nie odwaga decyzji prezydenta Lecha Kaczyńskiego o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych z wiosny 2006 r. To właśnie ta decyzja uruchomiła proces odtajniania dokumentów komunistycznych tajnych służb Ludowego Wojska Polskiego, dała też możliwość penetracji – choć niestety wciąż utrudnianej – materiałów przechowywanych w archiwum IPN, a w konsekwencji także przyczyniła się do ukazania przestępczego i sowieckiego charakteru tych służb w całym okresie istnienia tzw. Polski Ludowej. Dopiero zmarły tragicznie prezydent Rzeczypospolitej miał odwagę przecięcia tego gordyjskiego węzła, z olbrzymim pożytkiem dla Polski, ale jak się okazało również dla historyków. I za to należy się mu najwyższy szacunek”.

Wysłuchaj wypowiedzi dr hab. Sławomira Cenckiewicza po otrzymaniu nagrody:

Realizacja: Rafał Dudkiewicz
Zdjęcia i montaż: Paweł Pierzchanowski

Dodaj artykuł do:
(dodano 14.11.12, autor: wanilia)
Dział literatura
Tagi: Cenckiewicz laureatem Nagrody Historycznej Roku im. Oskara Haleckiego
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia