Spotkanie z książką Ludwiga Mehlhorna "Odrzucając kłamstwo. Z historii oporu i opozycji antytotalitarnej w XX wieku"

Czy istnieją specjalne cechy osobowości lub właściwości charakteru, które pozwalają pojedynczym ludziom zachować duchową niezależność, nie dać się wcielić do ujednoliconego społeczeństwa, na siłę upodobnić do innych? Freya i Helmuth von Moltke, Władysław Bartoszewski, ks. Jan Zieja, Adolf Reichwein, Jacek Kuroń, Wasyl Stus, Tatiana Wielikanowa, Vaclav Havel… – co łączy te postacie? Jeśli poszukujecie odpowiedzi na te pytania to Wasza obecność jest obowiązkowa 6 listopada o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią!

Ludwig Mehlhorn, zaangażowany w działalność opozycyjną w czasach NRD przedstawia subiektywny wybór osób i grup działających w opozycji wobec totalitaryzmu. Książka ma formę swoistego eseju będącego zarazem montażem rozmaitych świadectw tekstowych i zdjęć archiwalnych. To przede wszystkim portret pewnej postawy duchowej, ukazujący niezwykłe powiązania między ludźmi działającymi w różnych krajach i epokach, ale zawsze idącymi „pod prąd”, bez względu na cenę, jaką przychodzi im zapłacić. Książka pozwala wejść w ich biografie, zrozumieć ich wybory i wyobrazić sobie, co oznaczało „życie w prawdzie” w warunkach państwa totalitarnego.

W spotkaniu udział wezmą: prof. Władysław Bartoszewski, prof. Andrzej Friszke (Instytut Studiów Politycznych PAN), Wolfgang Templin (Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie), Annemarie Franke (Fundacja Krzyżowa) i Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH). Rozmowę poprowadzi historyk i dziennikarz, korespondent „Die Welt” w Polsce, Gerhard Gnauck.

Organizatorzy: Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie, Ośrodek KARTA, DSH.

Lokalizacja: Dom Spotkań z Historią

Termin: 06 listopada 2012, wtorek godz. 18:00

Dodaj artykuł do:
(dodano 03.11.12, autor: blackrose)
Tagi: Dom Spotkań z Historią
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kwiat Jabłoni
2
Balu Brigada
3
Robbie Williams
4
Megadeth
5
Karnivool
6
Dropkick Murphys
7
Robert Plant
8
Bob Dylan
9
Bioscope
10
Orbit Culture
1
Josh Safdie
2
Bartłomiej Ignaciuk
3
Wojciech Smarzowski
4
Siergiej Łoźnica
5
Chloe Zhao
6
Ivona Juka
7
Christophe Gans
8
Margherita Ferri
9
Paul Feig
10
Michel Franco
1
Maggie O’Farrell
2
Tina Valles
3
Monika A. Oleksa
4
Marcin Jurak MIC
5
Edward Nęcka
6
Wally Lamb
7
Elizabeth Strout
8
Jessica Stanley
9
Alejandra Stamateas
10
Przemysław Semczuk
1
Weronika Zajkowska
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Pastor
6
Krzysztof Garbaczewski
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia