Zawitaj w magicznym świecie sztuki meksykańskiej

Od 5 października do 2 grudnia w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu można oglądać wystawę kolekcji Stanisława Kasprzyka Magiczny świat sztuki meksykańskiej.

Celem wystawy jest zaprezentowanie ciekawego i mało znanego oblicza sztuki meksykańskiej, rozwijającej się z dala od głównych metropolii kraju, w małych miasteczkach i wsiach, mających swych lokalnych twórców, którzy trudnią się rękodziełem. Mimo powszechnej globalizacji, w meksykańskiej rzeczywistości wciąż żyje dawna tradycja, wierzenia i obyczaje. Z tej to przyczyny wytwory sztuki ludowej są coraz bardziej doceniane, pielęgnowane jako dobro narodowe, stają się również kuszącym obiektem uwielbienia dla wielu osób owładniętych niepohamowaną pasją kolekcjonerską. Jedna z kolekcji, której właścicielem jest Stanisław Kasprzyk, dała asumpt do zaprezentowania szerszej publiczności barwnego i wielowątkowego świata meksykańskiej twórczości lokalnych artystów.

Stanisław Kasprzyk jest doktorem chemii, z zamiłowania zaś kolekcjonerem i znawcą polskiej sztuki ludowej oraz współczesnego rękodzieła twórców meksykańskich. Pierwsza podróż do Meksyku, którą zrealizował w 1981 roku, obudziła w nim nieukrywany zachwyt lokalnym rzemiosłem i potrzebę powtórnego powrotu, który nastąpił po ośmiu latach. Wówczas to całkowicie zafascynowany barwnym światem sztuki indiańskich twórców, nie mógł już oprzeć się potrzebie gromadzenia ich niezwykłego rękodzieła. Początkowo jak urzeczony nabywał zachłannie wszystko, co budziło jego zachwyt, a każda ciekawsza rzecz stawała się obiektem jego kolekcjonerskiego pożądania.

Kolejne wyjazdy do Meksyku były już nieco inne, bardziej przemyślane, opierające się na zdobytym wcześniej doświadczeniu. Od tej pory z większym znawstwem i bardziej świadomie gromadzi swe zbiory, choć nadal kupowaniu towarzyszy wiele emocji i radość z posiadania. Najbardziej zafascynowany jest stanem Oaxaca i Chiapas. Tym, co Stanisław Kasprzyk ceni najbardziej, są spotkania z artystami, podpatrywanie ich przy pracy i nareszcie zakup ich wytworów. Miejscem, które zwróciło jego szczególną uwagę, stała się wieś Xalitla w stanie Guerrero. Tutaj artyści (Jesus Gadalupe Perez, Javier Martinez Pedro, Estela Ortiz Diaz) trudnią się malarstwem wykonywanym na papierze amaté, zapełnianym scenami przedstawiającymi życie codzienne: wesela, prace na roli, a także święta kościelne i obrzędy ludowe.

Z kolekcji Stanisława Kasprzyka w toruńskim Ratuszu zaprezentowano między innymi prace twórców z Xalitla, obrazki olejne autorstwa rodziny Lorenzo stanowiące przykład malarstwa naiwnego, dużą liczbę zabawek wykonanych z tkanin, gliniane zwierzątka ze stanu Chiapas, drewniane rzeźby najwybitniejszych twórców ludowych z miejscowości San Juan Tilcajete i Arrazola przedstawiające fantastyczne zwierzęta (przykład łączenia realizmu i surrealizmu w sztuce ludowej), obiekty wykonane z papieru maché oraz tkane huipile, torby i pasy Indian ze stanu Oaxaca.

Magdalena Nierzwicka, kurator wystawy

Magiczny świat sztuki meksykańskiej
Wernisaż: 5 października 2012 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 2 grudnia 2012 roku
Muzeum Okręgowe w Toruniu, Ratusz Staromiejski
Rynek Staromiejski 1
Toruń

Dodaj artykuł do:
(dodano 10.10.12, autor: blackrose)
Tagi: Stanisław Kasprzyk, Magiczny świat sztuki meksykańskiej, sztuka
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Van Halen
3
Molly Tuttle
4
Tom Grennan
5
Daniel Blumberg
6
The Storyteller
7
Wojtek Mazolewski Quintet
8
Józef Skrzek
9
Paul Weller
10
Ólafur Arnalds
1
Paolo Cognetti
2
Danny Boyle
3
Mike Flanagan
4
Michael Shanks
5
Samuel Van Grinsven
6
Guillaume Nicloux
7
Paolo Genovese
8
Darren Aronofsky
9
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
10
Mehdi Avaz
1
Elżbieta Pytlarz
2
Igor Kaczmarczyk
3
Maciej Kaźmierczak
4
Anna Karpińska
5
Lisa Scottoline
6
Agata Zamarska
7
Mario Vargas Llosa
8
Kelsey Cox
9
Elizabeth Jane Howard
10
Anna Bailey
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia