Już 9 września odbędzie się premiera pięciu filmów będących rezultatem niezwykłego przedsięwzięcia. Projekt Szczęście w zamierzeniu pomysłodawców, Davida Zaleskiego i Varvary Frol, jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy szczęście jest ograniczone wiekowo.
Do projektu zaproszono seniorów-wolontariuszy, którzy zgodzili się podjąć aktywności zwyczajowo zarezerwowanych dla osób młodszych. Z pasją ćwiczą podczas aerobiku na barce, energicznie przeciągają linę, rywalizują podczas zawodów wędkarskich, pływają kajakami po trawie, uprawiają gimnastykę artystyczną na nadwiślańskiej plaży i razem z projektantką poszukują stylu. Uczestnicy mający jedynie odgrywać powierzone im role uruchamiają prawdziwe emocje i zdobywają się na odwagę, by ingerować w proces twórczy.
Seniorzy przechodzą przemianę podczas projektu – zyskują wiarę w siebie, odkrywają w sobie piękno i harmonię, przełamują schematy, nawiązują więzi i po prostu się bawią. Z aktorów wcielających się w konkretne role stają się prawdziwymi rzecznikami idei, że wiedza i doświadczenie dają moc, a aktywność, sport i zaangażowanie społeczne przynoszą szczęście. Każdego z pięciu dni uczestnicy projektu koncentrowali się na innej emocji, przyglądali się jej razem z choreografem i reżyserami. Filmy stanowią zapis tych działań i interakcji.
Projekt ma jeszcze jeden wymiar – ma przywrócić znaczenie warszawskim brzegom Wisły. Kiedyś były one miejscem spotkań i zabawy. Tu przychodzono poleżakować i poopalać się. Tu biło serce miasta. Działania, które podjęli seniorzy mają na nowo tchnąć życie w ten kawałek Warszawy.
Premiera filmów odbędzie się ostatniego dnia Festiwalu Przemiany, 9 września 2012 roku. Wtedy też w Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik odbędzie się międzypokoleniowy piknik „Projekt: Plaża”. Podczas pikniku będzie można pograć w stare i nowe gry miejskie i podwórkowe, wziąć udział w akcji fotograficznej i hyde parku oraz w warsztatach partycypacji obywatelskiej dotyczących miasta przyjaznego seniorom.
Pomysłodawcami Projektu Szczęście są Varvara Frol i David Zalesky, którzy tworzą team kreatywny realizujący przedsięwzięcia artystyczne i komercyjne w obszarach fashion industrial oraz design social. Ich prace to poszukiwanie zrównoważonej przestrzeni łączącej sztukę, reklamę i biznes. Tworzą identyfikacje wizualne, projektują kostiumy i wnętrza komercyjne, produkują filmy, realizują kampanie społeczne i reklamowe, organizują eventy. Pracowali m.in. dla: Vogue Itali, Instytutu Polskiego w Pradze, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Instytutu Goethego w Warszawie, Jagi Hupało, Moniki Brodki, czy teamu Demirski-Strzępka.
Projekt zrealizowano przy współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych SKARPA oraz stowarzyszeniem Espar 50+.
Projekt Szczęście, premiera 9 września, godz. 11.00-20.00, Park Odkrywców, Festiwal Przemiany; kolejna prezentacja projektu: 23 września na Torwarze podczas Międzypokoleniowych Dni Aktywności
Trailer: www.vimeo.com/47362895
Utwór | Od |
| 1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
| 1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
| 2. było, jest i będzie | ametka |
| 3. O Tobie | ametka |
| 4. Świat wokół nas | karolp |
| 5. Kolekcjonerka (opko) | will |
| 6. alchemik | adolfszulc |
| 7. taka zmiana | adolfszulc |
| 8. T...r | kid_ |
| 9. przyjemność | izasmolarek |
| 10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
| 1. Sprzymierzeniec | blackrose |
| 2. Podaruję Ci | litwin |
| 3. test gif | amigo |
| 4. Primavera_AW | annapolis |
| 5. Melancholia_AW | annapolis |
| 6. +++ | soida |
| 7. *** | soida |
| 8. Góry | amigo |
| 9. Guitar | amigo |
| 10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
| 1. Zielona granica | irka |
| 2. Tajemnice Joan | wanilia |
| 3. Twój Vincent | redakcja |
| 4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
| 5. Miasto 44 | annatus |
| 6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
| 7. O matko! Umrę... | lu |
| 8. Subtelność | lu |
| 9. Mustang | lu |
| 10. Pokój | martaoniszk |