Eurowizja 2024: Artysta niebinarny, Nemo i Szwajcaria wygrywają 68. Konkurs Piosenki Eurowizji!

Zwycięzcą Eurowizji okazał się reprezentant Szwajcarii - Nemo, czyli Nemo Mettler z utworem „The Code”.

Utwór „The Code” Nemo zdeklasował konkurencję w rankingu jury, zdobywając 365 punktów (miażdżąca przewaga nad drugim miejscem, które zajęła Francja z 218 pkt). Publiczność przyznała Nemo 226 punktów. Połączone noty zapewniły Nemo 591 punktów oraz pewne zwycięstwo – druga w kolejności Chorwacja zakończyła Konkurs Eurowizji z wynikiem 547 punktów.

Jak mówi Nemo: – „The Code” opowiada o podróży, którą rozpoczęliśmy, gdy dowiedzieliśmy się, że nie jesteśmy ani mężczyzną, ani kobietą. Odnajdywanie siebie było długim i często trudnym procesem dla mnie. Ale nic nie dało nam takiej wolności, jaką mamy, odkąd uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy niebinarni.

„The Code” to artystyczny manifest tej osobistej drogi. Wyróżniający się na tle tegorocznych eurowizyjnych propozycji utwór łączy rap, drum’n’bass oraz operę. Doświadczenia Nemo stapiają się z ponadczasową narracją, która porusza i inspiruje publiczność. Piosenka uwydatnia talent Nemo, wielobarwność i osobisty rozwój. To hymn nawołujący do miłości do samego siebie. Zachęca słuchacza, by zaakceptować i rozpoznać także swoją drogę.

Łącząc różne gatunki muzyczne, Nemo z sukcesem zbudowali mosty między różnymi światami: – „The Code” to coś więcej niż piosenka. To bezpieczna przestrzeń, w której każda osoba może odnaleźć swoją prawdę. Prawda Nemo leży pomiędzy zero a jedynką z systemu binarnego: „Somewhere between the 0s and 1s, that’s where I found my kingdom come”.

Osobista historia Nemo staje się uniwersalną narrracją. „The Code” jest wezwaniem dla słuchaczy, by złamać kod i wkroczyć do królestwa autentyczności.

Jeszcze przed występem na Eurowizji, Nemo oznajmili: – Możliwość reprezentowania Szwajcarii na 68. Konkursie Eurowizji w Malmö to prawdziwy zaszczyt. Eurowizja daje platformę do łączenie różnych kultur i pokoleń. Dlatego tak ważne jest dla osób genderqueen, by móc wystąpić na tej scenie i reprezentować społeczność LGBTQIA+.

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.05.24, autor: blackrose)
Dział muzyka
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Anna Rusowicz
2
Lindsey Stirling
3
MARCIN
4
Bon Jovi
5
Axel Rudi Pell
6
Twenty One Pilots
7
Various Artists
8
Grzegorz Kupczyk
9
Jess Glynne
10
Dua Lipa
1
Hüseyin Tabak
2
Tony Goldwyn
3
Christian Petzold
4
Louise Archambault
5
James Napier Robertson
6
Hae-yeong Lee
7
Kaouther Ben Hania
8
Grzegorz Dębowski
9
Mstyslav Chernov
10
György Mór Kárpáti
1
Marta Górnicka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Opera Krakowska w Krakowie
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia