Program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

Znany jest program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, którego tematem przewodnim będzie w tym roku SUKCES. To wokół tego zagadnienia odbędą się debaty, dyskusje i spotkania. Poznamy także nominacje do tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz nazwisko osoby nagrodzonej Silesiusem za całokształt twórczości.

9. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius odbędzie się  we Wrocławiu w dniach 14–19 maja. Wstęp na większość wydarzeń będzie bezpłatny i odbędą się one w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury. Ale punkty festiwalowe będą miały miejsce także w Księgarni Tajne Komplety, Dolnośląskim Centrum Filmowym (wydarzenia towarzyszące), czy plenerowo w Parku Słowackiego i Przejściu Garncarskim.

Festiwal Silesius ma już dziewięcioletnią tradycję, pierwszy raz odbył się w maju 2016 roku jako wydarzenie towarzyszące Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius (przyznawanej przez miasto Wrocław od 2008 roku). I choć od czterech lat wręczenie Nagrody ma miejsce w październiku (podczas wspólnej gali z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus), to Festiwal nadal stanowi swojego rodzaju prolog sezonu nagrodowego, będąc jednym z głównych elementów kreowania dużego, niemal całorocznego święta poezji.

W tym roku tematem przewodnim Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius jest SUKCES. To za tym hasłem podąża program, w którym zostanie ono poddane refleksji z różnych stron i w rozmaitych kontekstach. Bo czy można w ogóle mówić o sukcesie w poezji? Co jest jego wyznacznikiem w Polsce? Przed nami m.in. debata „Sukces a wydawanie poezji” z udziałem wydawczyń i wydawców poezji, dyskusja „Sukces w poezji nie istnieje?” o tym, jak definiowany jest sukces w poezji, kto w Polsce osiągnął sukces i czy to się w ogóle opłaca, ale także panel „Sukces według Czesława Miłosza”. Ten ostatni punkt to jeden z akcentów nawiązujących do obchodów Roku Czesława Miłosza, w ramach których odbędzie się jeszcze dyskusja wokół premierowego tomu korespondencji Miłosza z Tymoteuszem Karpowiczem oraz plenerowe czytanie wierszy noblisty zatytułowane „Miłosz na głosy”. Swoje ulubione wiersze autora „Zniewolonego umysłu”  przeczyta czołówka polskiej sceny poetyckiej: Darek Foks, Konrad Góra, Urszula Honek, Jakub Kornhauser, Justyna Kulikowska, Małgorzata Lebda, Marta Podgórnik, Joanna Roszak. Czytaniom towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez zespół Zdrój.

Przed startem Festiwalu – w sobotę 11 maja – poznamy nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wraz z ogłoszeniem nazwiska osoby, która w tym roku zostanie nagrodzona Silesiusem za całokształt twórczości. Dyskusja o laureatce/laureacie w tej kategorii z udziałem członków jury: Moniki Glosowitz, Pawła Mackiewicza i Piotra Śliwińskiego odbędzie się 14 maja o 17.00 i tym samym otworzy tegoroczne Festiwal.

Tradycyjnie już w ramach MFPS pojawią się także akcenty międzynarodowe. Będzie okazja, by poznać poezję Mirei Calafell – z nagradzaną poetką z Katalonii porozmawia poeta i tłumacz Xavier Farré. Natomiast Jazep Januszkiewicz – białoruski poeta, historyk literatury i tłumacz opowie o historii literatury białoruskiej. Nowością programową na Festiwalu będą Dyżury poetyckie przewidziane na piątek 17 maja (14.00–15.00) i niedzielę 19 maja (14.00–15.00), które odbędą się w Księgarni Tajne Komplety. To rodzaj konsultacji poetyckich: można wpaść, by uzyskać porady dotyczące pisania, rekomendacje czytelnicze albo po prostu porozmawiać o poezji. Dyżurować będą Darek Foks, Jakub Kornhauser, Małgorzata Lebda i Joanna Roszak. Kto wie, może wizyta na takim dyżurze okaże się dla kogoś pierwszym krokiem do poetyckiego sukcesu?

A jak już o tym mowa, to na sukces jest szansa również podczas Turnieju jednego wiersza im. Rafała Wojaczka, bez którego trudno sobie wyobrazić Festiwal Silesius. Turniej odbędzie się w klubie Proza w piątek 17 maja od 21.40. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy chętni, a prezentowane wiersze oceniać będzie w tym roku jury w składzie: Małgorzata Lebda, Gabriel Leonard Kamiński, Marcin Mokry, Joanna Roszak. Pula nagród to 1500 zł.

Podobnie jak w ubiegłych latach w sobotę (18 maja) od 12.00 w Parku Słowackiego będzie można oglądać poetyckie rozgrywki w bule. Nie zabraknie także elementów muzycznych. W programie znajdziemy koncert zespołu Morświn (Małgorzata „Tekla” Tekiel – bas, Marcin Świetlicki – głos, Paulina Owczarek – saksofon barytonowy), który odbędzie się w sobotę 18 maja o 20.00. To jedyny punkt programu, na który obowiązują bilety w cenie 20 zł do nabycia w Klubie Proza od 30 kwietnia. Wstęp na festiwal (poza koncertem zespołu Morświn) jest bezpłatny. Większość wydarzeń będzie także transmitowana na żywo online na profilach na Facebooku: Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury.

Wśród gości i gościń Festiwalu Silesius pojawią się ponadto między innymi: Stanisław Bereś, Wojciech Bonowicz, Mireia Calafell, Justyna Czechowska, Marcin Czerkasow, Xavier Farré, Irek Grin Mariusz Grzebalski, Stanisław Kalina Jaglarz, Kamila Janiak, Jazep Januszkiewicz, Jerzy Jarniewicz, Emilia Konwerska, Anna Matysiak, Emil Pasierski, Zuzanna Sala, Jakub Skurtys, Katarzyna Szaulińska, Marcin Świetlicki, Joanna Zach, Mateusz Żaboklicki.

Cały program tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius znaleźć można na stronie: http://silesius.wroclaw.pl/festiwal/program_2024/  .

Organizatorem 9. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius jest Wrocławski Dom Literatury.

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.05.24, autor: blackrose)
Dział literatura
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Anna Rusowicz
2
Johnny Cash
3
Lindsey Stirling
4
MARCIN
5
Bon Jovi
6
Axel Rudi Pell
7
Twenty One Pilots
8
Various Artists
9
Grzegorz Kupczyk
10
Jess Glynne
1
Hüseyin Tabak
2
Tony Goldwyn
3
Christian Petzold
4
Louise Archambault
5
James Napier Robertson
6
Hae-yeong Lee
7
Kaouther Ben Hania
8
Grzegorz Dębowski
9
Mstyslav Chernov
10
György Mór Kárpáti
1
Marta Górnicka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Opera Krakowska w Krakowie
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia