18. edycja festiwalu filmów afrykańskich AfryKamera w warszawskiej Kinotece!

W dniach 12-17 grudnia 2023 roku w warszawskiej Kinotece odbędzie się 18. edycja festiwalu filmów afrykańskich AfryKamera. To największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie poświęcone kulturze afrykańskiej, a tegoroczna edycja skupi się na kinematografii kobiecej. Goście festiwalu zobaczą ponad 20 filmów zarówno debiutantek, jak i reżyserek z dużym dorobkiem. W ramach festiwalu organizatorzy przygotowali spotkania z twórcami, warsztaty, a także muzyczną odsłonę festiwalu, imprezę AFreaks, która odbędzie się 16 grudnia w warszawskim klubie SPATiF.

Jak co roku, organizatorzy festiwalu AfryKamera zapraszają do warszawskiej Kinoteki na 6 dni filmowych emocji. W tegorocznej edycji głównym tematem będzie rola kobiet w kulturze i sztuce afrykańskiej.

Na widzów będzie czekać, m.in. polska premiera filmu “Królowe”. To debiut pełnometrażowy marokańskiej reżyserki Yasmine Benkiran, opowiadający historię  ucieczki dwóch kobiet i dziewczynki przez pustynię i doliny gór Atlas. Zineb, przebywająca w więzieniu w Casablance za handel narkotykami, dowiaduje się, że jej niepełnoletnia córka może trafić do domu opieki. Aby do tego nie dopuścić, postanawia uciec z aresztu i zabrać ze sobą Inés. W realizacji planu pomaga jej Asma, którą Zineb bierze jako zakładniczkę, aby ta zawiozła je nad ocean. Film Yasmine Benkiran to świetnie zagrane, trzymające w napięciu i wywołujące wiele emocji kino akcji z silnymi bohaterkami, które ogląda się z dużą przyjemnością.

Kolejną pozycją w programie AfryKamery jest nagrodzony w Sundance, film “Mami Wata”. Nigeryjski reżyser C.J Obasi snuje opowieść o niewielkiej wyspiarskiej wiosce Iyi, w której wszyscy są szczęśliwi i żyją w pokoju, wyznając kult morskiej bogini zapewniającej im wszelkie dobra. „Mami Wata” to nie tylko filmowe nawiązanie do zachodnioafrykańskiego folkloru, ale również historia o tym, jak niszczone są niewielkie społeczności, kultywujące tradycyjne wierzenia. To także realizacyjny majstersztyk, w którym czarno-białe zdjęcia w połączeniu z obfitą i piękną charakteryzacją oraz kostiumami znakomicie dopełniają całą opowieść.

Kolejną ciekawą propozycją AfryKamery jest film “Sira”, urodzonej w Burkina Faso reżyserki Apolline Traoré. W swoim piątym pełnym metrażu pokazała historię zła i przemocy dokonywanej na ludności cywilnej, która niestety staje się częścią codzienności. To z jednej strony bardzo realistyczny i brutalny obraz ukazujący działania islamskich terrorystów, z drugiej portret młodej dziewczyny, Siry, która po utracie wszystkiego co najcenniejsze, nie upada na duchu i walczy o przetrwanie w trudnych warunkach pustynnego Sahelu.

Tuż po zamknięciu festiwalu, w dniach 17-26 grudnia AfryKamera przeniesie się do sieci. Wybrane tytuły będa dostępne na VOD Warszawa. Szczegółowy program festiwalu oraz szczegóły wydarzeń towarzyszących pojawią się wkrótce na www.afrykamera.pl oraz na FB

https://www.facebook.com/afrykamera/
Bilety są dostępne na stronie Afrykamera.pl oraz w Kinotece
Pełny harmonogram na stronie KINOTEKA.

Dodaj artykuł do:
(dodano 22.11.23, autor: blackrose)
Dział film
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Dickinson
2
Baranovski
3
Mother Mother
4
Various Artists
5
Jennifer Lopez
6
Idles
7
Tomasz Makowiecki
8
John Surman
9
Arthur James
10
Paula Roma
1
Bryce McGuire
2
Rachel Lambert
3
Martin Provost
4
Ethan Coen
5
Justine Triet
6
Han-min Kim
7
Reem Kherici
8
Stéphan Castang
9
S.J. Clarkson
10
Reinaldo Marcus Green
1
Claire Castillon
2
Michael Sowa
3
Hector Kung
4
Claire Douglas
5
Anastazja Drabot
6
Małgorzata Niemtur
7
RuNyx
8
Weronika Wierzchowska
9
Aleksandra Muraszka
10
Marta Mrozińska
1
Katarzyna Minkowska
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Opera Krakowska w Krakowie
7
Rodion Szczedrin
8
Jarosław Murawski
9
Michaił Bułhakow
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia