Specjalny pokaz prezentowanego na Festiwalu w Wenecji filmu „Niepamięć”

Już w sobotę, 26 czerwca, Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu zaprasza na specjalny pokaz prezentowanego na Festiwalu w Wenecji filmu „Niepamięć”.

Po seansie odbędzie się spotkanie z profesorem Leszkiem Koczanowiczem, który przybliży widzom problematykę związaną z głównym motywem filmu - pamięcią. Czy można wymyślić się na nowo? Jaką rolę pełni pamięć? Dyskusja po prelekcji to okazja do spojrzenia na dzieło Christosa Nikou przez pryzmat koncepcji tworzenia nowej tożsamości i wątków związanych z etyką i wspólnotowością.

O filmie:

Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Grecji, gdzie panuje epidemia amnezji. Aris, mieszkaniec Aten, trafia na oddział dla osób z zaburzeniami pamięci - nie pamięta, kim tak naprawdę jest, zapomniał, w jaki sposób wykonywać najprostsze czynności - jak jazda na rowerze. Po dłuższym czasie spędzonym w szpitalu okazuje się, że nikt go nie szuka i nie da się ustalić jego personaliów. Takim jak on daje się szansę - mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia. Nikt jednak nie wie, że Aris skrywa w sobie wielką tajemnicę.

Pokazywana na festiwalu w Wenecji „Niepamięć” łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Yorgosa Lanthimosa („Zabicie świętego jelenia”, „Faworyta”) i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana („Być jak John Malkovich”, „Anomalisa”), a gdzieś w tle pobrzmiewa głos z orwellowskiego Wielkiego Brata.

Gościem specjalnym pokazu będzie politolog, filozof i psycholog, profesor Leszek Koczanowicz, który w swojej pracy naukowej zajmuje się filozofią polityki, koncepcjami demokracji i etyką polityki. Wśród jego zainteresowań znajduje się również filozofia kultury, kultura współczesna oraz sztuka współczesna. Prowadził badania i wykłady na wielu uczelniach zagranicznych, jest autorem licznych książek, a także laureatem konkursu MISTRZ Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. We wrocławskim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu filozofii, filozofii społecznej, historii i filozofii psychologii.

Dodaj artykuł do:
(dodano 25.06.21, autor: blackrose)
Dział film
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Warwick Thornton
2
Paweł Pawlikowski
3
Harvey Fierstein
4
Emir Kusturica
5
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
6
Stefan Ruzowitzky
7
Wojciech Kasperski
8
Jim Jarmusch
9
Park Chan-wook
10
Mel Gibson
1
David Hatcher Childress
2
Terry Pratchett
3
Michael Katz Krefeld
4
James Marlon
5
Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
6
Susan Elizabeth Phillips
7
Nadia Sawczenko
8
Nils Thorsen
9
Hanni Munzer
10
Maja Lunde
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia