Noc Wrzeszcza 2020: Sen Nocy Leśnej

Zapraszamy na słuchowisko “Sen Nocy Leśnej”! Noc Wrzeszcza - artystyczno-edukacyjne wydarzenie organizowane od czterech lat przez Fundację Palma, zwykle późną wiosną, ma w tym roku odsłonę jesienną i, jak większość wydarzeń, internetową. Zamiast wykładów, warsztatów, wystaw czy koncertów posłuchamy w sieci pięciu słuchowisk, od 30 listopada do 6 grudnia 2020 r.

Zielone płuca Wrzeszcza, miejsce kilkudziesięciu wzgórz, plac zabaw i uciech od kilkuset lat, świadek wizyt rodziny królewskiej, spektakli, koncertów i przejazdów na sankach - bohaterem czwartej Nocy Wrzeszcza będzie Park Jaśkowej Doliny.

Od 30 listopada do 5 grudniacodziennie opublikujemy jeden odcinek słuchowiska. Opowiemy o tym miejscu od początków Wrzeszcza jako celu letnich wypraw przez otwarcie promenady przy Jaśkowej Dolinie, odwiedziny pruskiej rodziny królewskiej, aż po czasy, gdy kilkadziesiąt tysięcy osób bawiło na Festynowej Łące. A potem zaprosimy Was do Parku Jaśkowej Doliny, w którym będziemy rozdawać mapki ze szczegółowym opisem kilkudziesięciu miejsc, które się w nim znajdują.

Tworząc "Sen Nocy Leśnej" Zebraliśmy teksty wydane na przestrzeni kilkuset lat, opisujące to niezwykłe miejsce - historyczne opisy Jerzego Sampa i Katarzyny Rozmarynowskiej, relacje autorki przewodników Elise Püttner, gdańskiego kupca i pisarza Johannesa Trojana czy duchownego, Konstantego Damrota. Czytają je aktorzy Teatru Wybrzeże,  Małgorzata Brajner i  Jarosław Tyrański, a w jednym z odcinków ornitolog, Jacek Karczewski opowiada o ptakach, które można spotkać w parku.

Całość udźwiękowił klarnecista, kompozytor i improwizator Paweł Szamburski, związany z warszawską sceną muzyczną i wytwórnią Lado ABC, a nagrania wyprodukował 🎛 Marcin Dymiter.

Nieodłącznym elementem wydarzenia są mapki Parku Jaśkowej Doliny, a także słuchowisko wydane na płycie CD, wrzeszczańskie czapki, w których najlepiej chodzić na spacery po dzielnicy i plakaty Ani Rudak - wszystkie znajdziecie na naszej stronie:
http://www.nocwrzeszcza.pl

Kolejne odcinki usłyszycie:

30 listopada / 21.00: Zielone płuca Wrzeszcza
W XVII i XVIII wieku Wrzeszcz wchodzi w nowy okres rozwoju. Powstaje tu coraz więcej letnich rezydencji o charakterze rekreacyjnym, czemu sprzyjają walory pejzażowe i klimatyczne oraz bliskość Gdańska. Największym powodzeniem cieszy się zielone miejsce zabaw, Jaśkowa Dolina.

1 grudnia / 21.00: Jan Labes zakłada promenadę
Pod koniec XVIII wieku posiadaczem Jaśkowej Doliny zostaje kupiec i filantrop Jan Labes. Buduje dwór i otacza go ogrodem, a jedno ze wzgórz przekształca w promenadę spacerową, którą otwiera dla mieszkańców miasta. Ci coraz chętniej odwiedzają atrakcyjne tereny spacerowe na Górze Jana.

2 grudnia / 21.00: Wycieczki Elise Püttner
Od Placu Labesa, przez Wzgórze Kronprinza i Plac Zerneckego aż po Gaj Gutenberga i Diabelski Most. W Parku Jaśkowej Doliny pojawia się gdańska autorka przewodników, Elise Püttner, która wędruje po parkowych wzgórzach i polanach, opisując ich historie i niesamowite widoki, które można z nich zobaczyć.

3 grudnia / 21.00: Idziemy na ptaki!
Bogatka, Modraszka, Kos, Dzięcioł, Rudzik, Sójka - to tylko niektórzy z mieszkańców Parku Jaśkowej Doliny. Ornitolog Jacek Karczewski odkrywa ich tajemnice, opowiada kogo można tam spotkać, czym się różnią, ale też zdradza kto jest najlepszym jazzmanem, a kto posuwa się do rozwiązań rodem z horrorów.

4 grudnia / 21.00: Park miejski dla mieszkańców
Park Jaśkowej Doliny poszerza się o zachodnią część. To już nie tylko miejsce spacerów, ale zgromadzeń licznej publiczności - w Gaju Gutenberga, na sobótkowych imprezach na Festynowej Łące i jej licznych kawiarniach czy w Teatrze Leśnym, gdzie można usłyszeć dramaty Szekspira czy opery Wagnera.

5 grudnia / 21.00: Co wydarzyło się w parku, zostaje w parku
Park Jaśkowej Doliny gości rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób. Wśród podróżnych są m.in. kupies Johannes Trojan i Konstanty Damrot, duchowny katolicki. Uczestniczą w świętowaniu na Festynowej Łące, ale odkrywają też tajemnice, o których bawiący się gdańszczanie mogą nie mieć pojęcia.

6 grudnia o 12:00 rozdajemy mapy Parku Jaśkowej Doliny
Przyjdźcie je odebrać przy Altance Gutenberga!

Noc Wrzeszcza to wydarzenie organizowane przez Fundację Palma, które poprzez działania historyczne, artystyczne i edukacyjne zgłębia dzieje oraz specyfikę jednej z najstarszych dzielnic Gdańska. Ubiegłoroczna, trzecia edycja w różnych przestrzeniach dzielnicy podczas spotkań, wykładów, koncertów, wystaw, pikniki i warsztatów zgromadziła łącznie niemal 10 tysięcy osób!

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańsk.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co Jest Grane 24, Trojmiasto.pl i Nowe idzie od morza.

Dodaj artykuł do:
(dodano 25.11.20, autor: blackrose)
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Daniel Cohen
2
Maria Sødahl
3
Warwick Thornton
4
Paweł Pawlikowski
5
Harvey Fierstein
6
Emir Kusturica
7
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
8
Stefan Ruzowitzky
9
Jim Jarmusch
10
Wojciech Kasperski
1
Burton Jessie
2
Macht Christopher
3
Halber Małgorzata , Drenda Olga
4
Socha Natasza
5
Jensen Louise
6
Coben Harlan
7
Adamowicz Alina, Godecka Joanna
8
Ostrowska Agata
9
Moyes Jojo
10
Lepore Jill
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia