Alicja Borkowska (reż.)
Rozgubieni

„Rozgubieni”, spektakl przygotowany przez zespół Strefy Wolnosłowej to kolejne cenne przedsięwzięcie teatralne zrealizowane w Warszawie w ostatnim czasie. Twórcy umiejscowili przestrzeń sceniczną na skwerze, na osiedlowych ciągach komunikacyjnych, pomiędzy blokami. Aktorzy przemawiali nie tylko z trawników, górek usypanych dla uciechy dzieci zimą, dachów garaży, ale także z balkonów użyczonych przez mieszkańców.

Tematem przedstawienia były historie zaginionych ludzi: bezkompromisowo krytykującego władzę dziennikarza, dziewczyny uprowadzonej przez handlarzy „żywym towarem” , kobiety przymuszanej do niewolniczej pracy w gospodarstwie w Wielkiej Brytanii. Aktorzy wcielili się w postaci oprawców, ofiar bezpośrednich, sąsiadów, postronnych świadków, najbliższych. Dla tych ostatnich strata dziecka, matki, brata była – naturalnie – powodem wieloletniego cierpienia, przeistaczała się w ranę, która latami nie mogła się zabliźnić.

Autorzy postarali się naświetlić różne konteksty tragedii co pewien czas wydarzających się w tzw. cywilizowanym świecie, bardzo blisko nas. Pokazywali reakcje polityków, mediów, stróżów bezpieczeństwa, tzw. porządnych obywateli.

Wprowadzenie spektaklu do przestrzeni miejskiej miało uczynić te historie bardziej realnymi, dosłownymi… i jak sądzę – plan ten powiódł się w całej pełni. Bardzo przejmujące było wołanie matki wzywającej dziecko na obiad, powtarzane przez chór aktorów z kilku balkonów okolicznych budynków. Wołanie najpierw przypominało zwykłe wezwania ociągającego się z powrotem do domu dzieciaka, by przeistoczyć się w błagalne prośby, by wróciło po latach, znalazło się w tym miejscu w przestrzeni i czasie, z których nagle znikło.

Widzowie poruszali się od jednej zaaranżowanej scenki do drugiej, szli za wędrującymi aktorami prowadzeni przez wyznaczonych przewodników . Przedstawienie wzbogacała muzyka kwartetu instrumentów dętych. Każde jego wystąpienie stawało się czymś w rodzaju głośnego larum, pobudki.

Piszącemu te słowa wydaje się, że całość najsłabsza była tam, gdzie treść zbliżała się do publicystyki, aktualnej problematyki politycznej, ale przypomnieć należy, że wśród aktorów znajdowali się imigranci z Ukrainy, a stałą praktyką zespołu Strefy Wolnosłowej jest budowanie tekstu z improwizacji aktorskich.

Praca dramaturga, Tomasza Gromadki i reżyserki, Alicji Borkowskiej budzi uznanie, ponieważ w całości brało udział kilkudziesięciu aktorów poruszających się wraz z widzami po znacznym obszarze.

Twórcy zachowali równowagę pomiędzy konwencją przedstawienia a happeningiem. W pewnej części spektaklu pozwolili widzom zbliżać się do aktorów, przysiadać do nich na ławkach. Zachęcili do pozostawienia osobistych wpisów.

Myślę, że dla mieszkańców warszawskiego Targówka wystawienie „Rozgubionych” byłoby jeszcze bardziej niezwykłym wydarzeniem, gdyby nie senna popołudniowa letnia atmosfera.

Pozostaje mieć nadzieję, że zespół Strefy Wolnosłowej nie spocznie i z jeszcze większą energią po wakacjach przyciągnie na swoje spektakle liczniejszą niż dotąd publiczność. Warto, żeby tak się stało.

Tomasz Filipowicz, Sztuka Słowa
www.sztuka-slowa.pl

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 01.08.13 autor: irka)
Tagi: Rozgubieni, recenzja, Strefa Wolnosłowa, spektakl, teatr
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Evanescence
2
Jones Norah
3
Sobel
4
Lovato Demi
5
Gerrard Lisa , Maxwell Jules
6
Gutek
7
Miśkiewicz Dorota , Miśkiewicz Henryk
8
Cave Nick, Ellis Warren
9
Girl In Red
10
Sochacka Kaśka
1
Daniels Lee
2
Cowperthwaite Gabriela
3
Mangold James
4
Mason Adam
5
Carnahan Joe
6
Holland Agnieszka
7
Bier Susanne
8
Warwick Thornton
9
Paweł Pawlikowski
10
Harvey Fierstein
1
King Stephen
2
Czornyj Max
3
Quammen David
4
Sharon Jones
5
Tschida Sam
6
Markowski Adrian
7
Saltz Jerry
8
Glukhovsky Dmitry
9
Niemczynow Anna H.
10
Turowska Zofia
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia