Mockumenty na Nowych Horyzontach

Wydarzeniem 12. edycji festiwalu Nowe Horyzonty będzie pierwszy w Polsce przegląd mockumentów, czyli filmów wykorzystujących konwencję dokumentu do stworzenia własnej, nieistniejącej rzeczywistości.

We Wrocławiu zobaczymy „sfałszowane dokumenty" o fikcyjnych zespołach muzycznych, filmach, wydarzeniach i osobach. Jak twierdzi jeden z selekcjonerów sekcji Jan Topolski, to dokumenty „złośliwe, śmieszne, nostalgiczne, fałszywe, udawane”, idealna formuła, służąca krytyce rzeczywistości.

Mockumenty to zjawisko dość rozległe i nie bardzo młode. W programie zobaczymy klasyki gatunku, jak na przykład nagrodzone Oscarem Gry wojenne (1966) Petera Watkinsa o skutkach rzekomej atomowej zagłady Wielkiej Brytanii (film został wyemitowany kilkanaście lat po premierze z racji przerażającej wiarygodności). Nie może zabraknąć wykpiwającego szołbiznes Oto Spinal Tap (1984) Roba Reinera o fikcyjnym zespole metalowym i jego dramatycznym upadku. To film niezbyt znany w Polsce, w Stanach Zjednoczonych pozycja kultowa. Doczekał się nawet sequela z trasy nieistniejącego przecież zespołu... Mocnym punktem programu jest głośny belgijski Człowiek ugryzł psa (1992) Rémy’ego Belveaux i André Bonzela, podważający etyczne założenia kina dokumentalnego. Mockumentalni twórcy śledzą z kamerą zawodowego zabójcę, który wtajemnicza ich w tajniki krwawego fachu i ...angażuje filmowców w swoją pracę. We Wrocławiu będzie można zobaczyć również zapomniane filmy mistrzów światowego kina: jedno z ostatnich dzieł Orsona Wellesa, mogący uchodzić za manifest mockumentalistów F jak fałszerstwo (1976), oraz Zapomniane srebro (1995) Petera Jacksona o zapomnianym pionierze nowozelandzkiej kinematografii.

W zestawie ponad 20 prezentowanych tytułów nie zabraknie szalonych mockumentów z ostatniej dekady. Przebojami mogą okazać się przezabawny Kenny (2006) Claytona Jacksona o instalatorze przenośnych toalet, który traktuje swą pracę z wielką powagą, oraz Fudge 44 (2006) Grahama Jonesa o ucieczce teatralnych kukiełek na ulice Tokio.

nowehoryzonty.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 25.04.12, autor: jaco1888)
Dział film
Tagi: Mockumenty, nowe horyzonty
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bring Me The Horizon
2
Bryan Ferry
3
Crown Lands
4
At the Gates
5
Arlo Parks
6
Black Label Society
7
Archive
8
Gorillaz
9
Avatar
10
Balu Brigada
1
Kleber Mendonça Filho
2
Giorgos Georgopoulos
3
Sang-il Lee
4
Rafał Reyman Głombiowski
5
Sarah Miro Fischer
6
David Borenstein, Pavel Talankin
7
Maggie Gyllenhaal
8
Jan Komasa
9
Joachim Trier
10
Gan Bi
1
Norbert Bajan
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Krzysztof Pastor
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia