Nadchodzi 8. Krakowski Festiwal Komiksu

W terminie: 30-31 marca 2019 w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki i Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbędzie się 8. Krakowski Festiwal Komiksu.

Krakowski Festiwal Komiksu to doroczne spotkanie fanów komiksu, ilustracji, animacji i dziedzin pokrewnych. W programie jego tegorocznej edycji znajdzie się ponad 50 godzin atrakcji dla dzieci i dorosłych: spotkania autorskie, panele dyskusyjne, prelekcje, warsztaty, pokazy i wystawy.

Trzon festiwalu stanowią spotkania autorskie z artystami z Polski i zagranicy. W tym roku Krakowski Festiwal Komiksu odwiedzą twórcy z Belgii, Hiszpanii i Ukrainy, a wśród nich m.in. wieloletni twórca komiksów o Smerfach – Miguel Díaz Vizoso, niezwykle popularny w Polsce autor serii „Hugo” – Bédu, a także cieszący się opinią jednego z najlepszych kolorystów na świecie twórca „Brygady” – Enrique Fernández. W związku z dynamicznie zachodzącymi zmianami w strukturze demograficznej mieszkańców Krakowa, organizatorzy festiwalu zaprosili w tym roku aż czterech artystów z Ukrainy, którzy opowiedzą o swojej twórczości oraz sytuacji komiksu w ich kraju.

Nowością w programie festiwalu będą tematyczne panele dyskusyjne. O komiksach dla dzieci rozmawiać będą ich twórcy: Piotr Nowacki i Sławomir Kiełbus. O komiksie niezależnym – twórcy zinów: Anna Krztoń, Łukasz Kowalczuk, Anna Karolina Kaczmarczyk i Jerzy Łanuszewski. Temat teatralnych adaptacji komiksów podejmą Karol Kalinowski, Tomasz Grządziela i Jerzy Kramarczyk, a specyfikę przekładu komiksów i pracy tłumaczy omówią Tomasz Pindel i Marceli Szpak. Spotkają się także polscy twórcy publikujący u największych zagranicznych wydawców – Katarzyna Witerscheim, Aleksandra Motyka i Bartosz Sztybor.

Jak co roku w programie festiwalu można znaleźć szeroki wybór prelekcji: O twórczości Jeffa Lemire’a opowie Paweł Kicman, o uniwersum Sędziego Dredda – Rafał Olejko, o dorobku Darwyna Cooke’a – Konrad Dębowski, o Riverdale i Archie Comics – Maja Głogowska, zaś bohatera drugiego planu, czyli miasto w komiksie, przeanalizuje Matylda Sęk-Iwanek. Obok licznych warsztatów komiksowych dla dzieci, na uwagę zasługują również oparte na twórczości Wally’ego Wooda warsztaty komiksowe skierowane do osób dorosłych, prowadzone przez gdańskiego artystę Łukasza Kowalczuka.

Festiwal uświetni wystawa z okazji 60-lecia Smerfów, przygotowana we współpracy z Delegaturą Brukseli i Walonii w Polsce oraz IMPS The Smurfs Brussels, a także wystawy prac członków Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Niewątpliwą atrakcją festiwalu będzie pokaz cosplay. W postaci z komiksów i filmów Marvela czy Disneya oraz z uniwersum Gwiezdnych Wojen wcielą się znani cosplayerzy z całej Polski. Zachęcamy wszystkich uczestników festiwalu do przychodzenia we własnych strojach, szczególnie zaś w przebraniach Smerfów, które będziemy nagradzać. Nagrody ufundowane przez partnera festiwalu, Faber-Castell Polska, będzie można zdobyć także poprzez udział w komiksowym maratonie oraz komiksowej bitwie.

Nie zabraknie komiksowej giełdy, na której – jak co roku – będzie można kupić najciekawsze polskie i zagraniczne komiksy. Tym razem weźmie w niej udział ponad 20 wydawnictw i sklepów komiksowych: są wśród nich duże oficyny, jak Non Stop Comics, Scream Comics czy Timof Comics, ale też mniejsze wydawnictwa i ziny. Wydawcy zapowiedzieli na festiwal kilka premierowych albumów, w tym: „Bardzo dziką opowieść” Tomasza Samojlika i Marcina Podolca, „Brom” Unki Odyi, monumentalną antologię z okazji 25-lecia Krakowskiego Klubu Komiksu oraz specjalny numer anglojęzycznej antologii „Sliced Quarterly”.

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.03.19, autor: blackrose)
Tagi: 8. Krakowski Festiwal Komiksu
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Yi'nan Diao
2
Ladj Ly
3
Warwick Thornton
4
Paweł Pawlikowski
5
Harvey Fierstein
6
Emir Kusturica
7
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
8
Stefan Ruzowitzky
9
Wojciech Kasperski
10
Jim Jarmusch
1
Revol Elisabeth
2
Knedler Magda
3
Rayner Nicola
4
Pilipiuk Andrzej
5
Cavanagh Steve
6
Moss Marcel
7
Elton John
8
Phillips Tom
9
Barry Jessica
10
David Hatcher Childress
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia