Jeden instrument, różne światy - Świat smutku w Filharmonii Narodowej

5 grudnia o godz. 19:00 odbędzie się koncert Jeden instrument, różne światy - Świat smutku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Nataša Mirković - śpiew
Matthias Loibner - lira korbowa

W programie
Franz Schubert - Winterreise (cykl 24 pieśni do słów Wilhelma Müllera w opracowaniu na sopran i lirę korbową)

Winterreise jest jednym z największych arcydzieł liryki wokalnej romantyzmu. Winterreise skomponowano w dwóch częściach. Pierwszych dwanaście pieśni powstało w lutym 1827, resztę Schubert ukończył osiem miesięcy później. Obydwie części opublikowane zostały oddzielnie przez Tobiasa Haslingera – seria pierwsza 14 stycznia 1828, druga, którą korygował Schubert w ostatnich dniach życia, ukazała się 30 grudnia 1828 roku, kilka tygodni po jego śmierci. Ten niezwykły cykl umuzycznionych wierszy Wilhelma Müllera – wyrósł na jeden z najwartościowszych symboli sztuki romantycznej. Pieśni opowiadające o przemijaniu, o niespełnionej miłości, o niezrozumieniu i odrzuceniu, emocjonalnych nadziejach, a przede wszystkim zawodach, o odchodzeniu i śmierci – może najlepiej wyrażają egzystencjalny ból istnienia, najważniejszy wspólny mianownik całej sztuki XIX wieku. Winterreise napisał Schubert na głos i fortepian. Ale kilka lat temu Matthias Loibner wpadł na pomysł, by dokonać swoistego „przekładu”, parafrazy fortepianowej partii na lirę korbową. Natchnęła go ostatnia pieśń – Lirnik. Jej tytuł, a przede wszystkim faktura podziałały jak katalizator. Lira korbowa była przecież instrumentem przez stulecia służącym wędrownym grajkom w Europie.(Marcin Majchrowski)

źródło: organizator

Dodaj artykuł do:
(dodano 03.12.18, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Jeden instrument, różne światy - Świat smutku, Filharmonia Narodowa, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Tom Odell
2
Helloween
3
Matteo Bocelli
4
Arjen Anthony Lucassen
5
The Hives
6
Twenty One Pilots
7
Anna Krzeszowiec
8
Jean-Michel Jarre
9
Il Volo
10
Sophie Ellis Bextor
1
Ari Aster
2
Johannes Schmid
3
Felipe Vargas
4
Eva Victor
5
Burhan Qurbani
6
Robert Wichrowski
7
Darren Aronofsky
8
Michael Chaves
9
Ron Howard
10
Samuel Van Grinsven
1
Norbert Bajan
2
Jacek Mikołajczyk
3
Ewa Platt
4
Natalia Korczakowska
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia