Wygraj zaproszenie na pokaz filmu "Hashima"
"Hashima" to jeden z najbardziej kasowych filmów w historii koreańskiej kinematografii. W kinach obraz zobaczyło ponad 7 milionów widzów. Scenografia została zbudowana od podstaw na niewidzianą dotąd skalę. W obsadzie znaleźli się najbardziej popularni koreańscy aktorzy, w tym gwiazda filmu Lament Hwang Jung-min i młoda aktorka z filmu Zombie Express Kim Su-An.

Rok 1945. Korea znajduje się pod japońską okupacją. Lee Gang-ok jest szefem orkiestry i zarabia na życie grając zakazaną jazzową muzykę. Gdy próbuje przedostać się ze swoją córką i zespołem do Japonii, okazuje się, że cała grupa została oszukana przez Japończyków. Zamiast do Japonii trafiają na wyspę Hashima, gdzie są zmuszeni pracować w kopalni.
HASHIMA – japońska opuszczona wyspa położona 15 kilometrów od Nagasaki. Potocznie zwana jest Wyspą – Okrętem wojennym. Ma około 480 metrów długości oraz 160 metrów szerokości. Historia Hashimy sięga końca XIX wieku, kiedy odkryto na niej duże złoża węgla kamiennego. Właścicielem kopalni został koncern Mitsubishi. Wyspa została rozbudowana, a jej brzegi wzmocnione, co nadało jej wygląd przypominający okręt wojenny. Do lat 30-tych XX wieku Hashima była ważnym ośrodkiem przemysłowym, a na jej terenie powstała fabryka sprzętu zbrojeniowego. Podczas II wojny światowej w latach 1940-1945 duża grupa Koreańczyków została zesłana na wyspę do pracy przymusowej. Koreańczycy nazwali tę wyspę „piekłem na ziemi” oraz „wyspą więzieniem”. Zmuszani do pracy na głębokości 1 kilometra i w temperaturze 45 stopni Celsjusza, byli ciągle narażeni na niebezpieczne wybuchy gazu. Chłopców wykorzystywano do kopania w małych i wąskich korytarzach, w których nie mieścili się dorośli. Robotnicy przymusowi żyli w bardzo złych warunkach. Wielu z nich zmarło z wycieńczenia.
Po wojnie kopalnia funkcjonowała nadal. W czasach największej prosperity Hashima była jednym z najgęściej zaludnionych obszarów na świecie. Powstały tam szkoły, sklepy, przedszkola, szpital czy kino. W 1974 roku kopalnia została zamknięta. Wszyscy mieszkańcy opuścili wyspę.
KONTROWERSJE WOKÓŁ WYSPY

5 lipca 2015 roku, wraz z 23 innymi obiektami, Hashima została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod wspólną kategorią „Miejsca japońskiej rewolucji przemysłowej okresu Meiji: metalurgia, przemysł okrętowy I górnictwo”. Podczas procesu zgłoszenia Japonia i Korea spierały się, czy historia pracy przymusowej powinna zostać ujawniona. Ostatecznie Japoński rząd zaakceptował zalecenie komitetu UNESCO, aby „historia każdej ze stron była klarowna” oraz żeby zbudować świadomość istnienia przymusowej pracy Koreańczyków w latach 40-tych XX wieku. W ciągu dwóch lat od podpisania porozumienia, deklaracja ze strony Japonii nie została wypełniona. Firma Mitsubishi będąca właścicielem obiektu w czasie wojny przeprosiła amerykańskich i chińskich pracowników przymusowych. Więźniowie z Korei nie otrzymali ani przeprosin ani reparacji. Obecnie Hashima funkcjonuje jako atrakcja turystyczna.

O FILMIE HASHIMA
Największym wyzwaniem podczas produkcji filmu było odtworzenie oryginalnego wyglądu wyspy. Scenograf Lee Hwo-kyung odwiedził Hashimę i przestudiował wszystkie źródła mówiące o tym jak obiekt wyglądał na początku XX wieku. Przygotowanie projektu zajęło 3 miesiące, a budowa ogromnej dekoracji w mieście Chuncheon – 6 miesięcy. Plan zdjęciowy obejmował kilka lokacji w obrębie Hashimy, w tym osławione „schody do piekła”, obiekty kopalniane, kompleks mieszkalny czy ubikacje. Wielkość powstałej dekoracji wynosiła około 2/3 faktycznego rozmiaru wyspy.
UWAGA KONKURS!
Jeśli chcesz wygrać dwuosobowe zaproszenie na pokaz "HASHIMA", 8 listopada w Kinie Elektronik w Warszawie:
1) napisz, dlaczego powinno ono trafić właśnie do Ciebie,
2) odpowiedź na pytanie wraz z swoim nickiem w IRCE prześlij na adres: konkursy(at)irka.com.pl.
W temacie koniecznie wpisz: HASHIMA. Zwycięzcy zostaną poinformowani mailowo o sposobie odbioru zaproszenia.
Możesz zaprosić swoich znajomych do udziału w konkursie, udostępniając newsa IRKI.
Dodaj artykuł do:
(dodano 06.11.18, autor: gaba)
Dział film
Tagi: Wygraj zaproszenie na pokaz filmu "Hashima"
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Luis Ortega
2
Talal Derki
3
Dan Fogelman
4
Asghar Farhadi
5
Claire Denis
6
Alice Rohrwacher
7
Tomasz Konecki
8
Adam Guziński
9
Sara Colangelo
10
Babis Makridis
1
Anna Gryszkówna
2
Witold Gombrowicz
3
Jakub Skrzywanek (reż.)
4
wg Jarosława Iwaszkiewicza
5
Aleksander Fredro
6
Jagoda Skowron, Jan Nowara
7
Aldona Figura (reż.)
8
Stanisław Moniuszko
9
wg Philipa Barry`ego
10
Piotr Ratajczak (reż.)
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia