Zbliża się 4. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM, który odbędzie się w dniach 6-10 listopada 2018.
Niezmiennie w programie pojawi się Konkurs Główny, w którym zobaczymy filmy starannie wyselekcjonowane spośród nagradzanych na najważniejszych festiwalach: w Wenecji, Berlinie czy w Cannes. Jurorem tej kategorii pozostanie wyłącznie publiczność SPEKTRUM. Zmiany nastąpią natomiast w ramach Konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych. Do walki o nagrodę stanie dziesięć filmów zaproszonych przez organizatorów, które zostaną poddane ocenie. Nagrodę przyzna jury konkursowe obecne na Festiwalu po raz pierwszy. Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5000 zł i statuetkę. Przypomnijmy, że w poprzednich latach publiczność świdnickiego festiwalu za najlepsze krótkie metraże uznała „Świetne wieści” Kuby Gryżewskiego (2016) i „Milczenie polskich owiec” Macieja Stuhra (2017). Wśród pełnych metraży wygrywały kolejno: „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza (2015), „Ja, Daniel Blake” Kena Loacha (2016) i „Twój Vincent” Doroty Kobieli oraz Hugh Welchmana (2017).
SPEKTRUM w tym roku wyjdzie również poza salę kinową zlokalizowaną w Świdnickim Ośrodku Kultury. Dodatkowa przestrzeń na pokazy filmowe zostanie zaadaptowana w Galerii Fotografii. Co się z tym wiąże – czas festiwalowy będzie bardziej intensywny, a program rozszerzony o dodatkowe seanse. W listopadzie do Świdnicy powrócą również spotkania z wirtualną rzeczywistością, które widzowie znają już z poprzednich edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych.
Tym razem przegląd Czasoprzestrzenie VR zostanie pełnoprawną sekcją programu SPEKTRUM. Publiczność może liczyć na nowości i kolejną dawkę wyjątkowych doświadczeń. Niezapomnianych momentów podczas Festiwalu będzie oczywiście więcej – nie zabraknie wielu spotkań ze znakomitymi gośćmi, niezwykłymi wydarzeniami towarzyszącymi, a przede wszystkim wspaniałej atmosfery. Pierwsze tytuły, które będzie można zobaczyć na SPEKTRUM, odkryjemy już niebawem.
Organizatorami SPEKTRUM pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowy. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica i ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |