Spotkanie wokół książki "Fangor. Color and Space" w DESA Unicum

Najdroższy, najbardziej rozpoznawalny na świecie polski artysta, jedyny Polak, który doczekał się indywidualnej wystawy w nowojorskim Muzeum Guggenheima – Wojciech Fangor stał się bohaterem publikacji prestiżowego wydawnictwa SKIRA. Spotkanie wokół książki odbędzie się 16 maja o godz. 19:00 w DESA Unicum. Weźmie w nim udział Magdalena Dąbrowski – autorka książki, gościem specjalnym będzie żona artysty.

Wojciech Fangor, obok Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki i Tadeusza Kantora, należy do panteonu polskich twórców, którzy zrobili oszałamiającą zagraniczną karierę. Był jednym z założycieli, słynnej na całym świecie, „polskiej szkoły plakatu”, autorem pierwszej instalacji przestrzennej na świecie. Na początku lat 60. zasłynął pulsującym malarstwem – abstrakcyjnymi obrazami, dającymi wrażenie ruchu. Jego eksperymenty malarskie były prekursorskie nie tylko w polskiej, ale i w światowej sztuce. W latach 60-tych prace Fangora zostały włączone do dwóch grupowych wystaw w MoMA w Nowym Jorku. To wydarzenie okazało się dla artysty przepustką do międzynarodowej sławy. W 1970 roku doczekał się indywidualnej wystawy w Muzeum Guggenheima – do tej pory żaden Polak nie powtórzył tego sukcesu.

Anglojęzyczny album „Fangor. Color and space” ukazał się w Polsce nakładem prestiżowego wydawnictwa SKIRA. Nad publikacją czuwała Magdalena Dąbrowski – amerykańska historyk sztuki, kurator w MoMA w Nowym Jorku. Autorem tekstów jest również Mark Rosenthal – niezależny krytyk, związany wcześniej z Narodową Galeria Sztuki w Waszyngtonie. Album podzielony jest na pięć części poświęconych życiu i twórczości Wojciecha Fangora. Poza reprodukcjami prac i szczegółową biografią album zawiera m.in. listy i wywiady przeprowadzone z artystą oraz fotografie z prywatnych archiwów Fangora.

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.05.18, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Spotkanie, Fangor. Color and Space, DESA Unicum
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
White Lies
2
OMD
3
David Gilmour
4
Robert Plant
5
Twenty One Pilots
6
Dropkick Murphys
7
Richard Ashcroft
8
Paradise Lost
9
Orbit Culture
10
Bioscope
1
Paweł Podolski
2
Michał Kwieciński
3
Agnieszka Holland
4
Radu Jude
5
Maura Delpero
6
James Marquand
7
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
8
Solange Cicurel
9
Genki Kawamura
10
Fabio Grassadonia, Antonio Piazza
1
Marcin Podlewski
2
Jagoda Wochlik
3
Freida McFadden
4
Grażyna Molska
5
Renata Kuryłowicz
6
Agata Kunderman
7
Rina Kent
8
Elizabeth B. White
9
Olga Rudnicka
10
John Glatt
1
Norbert Bajan
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia