Spotkanie podróżnicze "Papua Zachodnia - ostatnie pokolenia" we Wrocławiu

Centrum Kultury "Zamek" we Wrocławiu zaprasza 19 stycznia o godz. 19:00 na spotkanie podróznicze: "Papua Zachodnia - ostatnie pokolenia".

Kanibale, łowcy głów, plemiona łowiecko-rolnicze, czy klany do dzisiaj żyjące na drzewach - to bohaterowie najbliższego, podróżniczego spotkania w Centrum Kultury "Zamek", na które organizatorzy zapraszają w piątek 19 stycznia o godz. 19:00. Tym razem Wrocław odwiedzą podróżnicy z Gdańska: Alicja Kubiak i Jan Kurzela, którzy przez miesiąc podróżowali po Papui Zachodniej, poznając zwyczaje oraz ludzi żyjących w częściowym lub zupełnym odcięciu od cywilizacji zachodu. W programie spotkania - relacja z wyprawy, pokaz slajdów oraz rozmowy z gośćmi.

Podróżnicy cały czerwiec 2017r. spędzili na Papui Zachodniej podążając śladami ostatnich ‘dzikich’ plemion. Wiele z rdzennych ludów Papui zostało już dotkniętych procesem cywilizowania, jednak nadal żyją oni według zasad wytyczonych przez swoich przodków, ale są też takie, które nie poddały się ‘ucywilizowaniu’ w ogóle. Nie są to co prawda całe plemiona, jednak starsi nadal wiodą życie takie, jakie było udziałem wszystkich jeszcze nawet 50-60 lat temu, mówimy tutaj o ludożercach i łowcach głów jak np. Korowaje czy Asmaci, ale także o plemionach, które prowadziły łowiecko- rolnicze życie, jak na przykład Dani.

Każde z tych plemion zamieszkuje inny region Papui, ma inne zwyczaje i wierzenia, ale każde z nich potrafi być tak samo niebezpieczne ale też niezwykle ciekawe. Spędziliśmy pośród tych plemion wiele dni i mieliśmy niepowtarzalną okazję przyglądać się ich życiu, uczestniczyć w kilku bardzo ważnych dla nich obchodach oraz brać udział w niektórych czynnościach dnia codziennego.

Jednym z najciekawszych plemion, które poznaliśmy byli Korowaje - ludzie drzew. Tutaj weszliśmy już do świata ludożerców. Ostatni przypadek ludożerstwa miał miejsce w 1991r. Powody, z których był zjadany drugi człowiek wcale nie są takie oczywiste jak do tej pory przypuszczaliśmy. Podczas prelekcji postaramy się wytłumaczyć na czym polegał cały proces zjadania człowieka. Każdy fragment zabitego był bowiem zjadany według specjalnych wytycznych i pozycji w klanie. Obecnie Korowaje nie lubią, kiedy nazywa się ich kanibalami. Dlaczego? Postaramy się to również wyjaśnić osobiście. Większość Korowajów obecnie zeszła z drzew i żyje już na ziemi. Organizacje rządowe zbudowały dla nich wioski przy rzece Sirets. W  lesie, na drzewach pozostali już głównie ludzie starsi, niektóre kobiety i dzieci. Ci, co pozostali żyją jednak według zasad wyznawanych z dziada pradziada. Sześć dni spędzonych w trzech różnych klanach Gowari, Halynof i Molonggatun pozwoliły nam na poznanie ich życia, zwyczajów i wierzeń. Pomogło też bardzo zrozumieć podłoże ich kanibalizmu

Jan Kurzela – urodzony w Gdańsku w 1948r. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Przez wiele lat współpracował z organizacją producentów muzycznych w zakresie praw autorskich. Obecnie na emeryturze.
Alicja Kubiak – urodzona w Poznaniu w 1974r. Absolwentka  Wydziału Neofilologii w zakresie filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie nauczyciel oraz lektor języka angielskiego.

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.01.18, autor: blackrose)
Tagi: Centrum Kultury Zamek, Wrocław, Papua Zachodnia - ostatnie pokolenia, spotkanie podróżnicze
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Twenty One Pilots
2
Behemoth
3
Słoń
4
Jopek Anna Maria, Marsalis Branford
5
Chylińska Agnieszka
6
Podsiadło Dawid
7
Happysad
8
Norah Jones
9
Madelkeine Peyroux
10
Brodka
1
Paul Feig
2
Drew Goddard
3
Ewa Bukowska
4
Siergiej Łoźnica
5
Janusz Kondratiuk
6
Jean-Paul Civeyrac
7
Damien Chazelle
8
Gaspar Noe
9
Federica Di Giacomo
10
Marek Koterski
1
Brydak Wojsław
2
Lindgren Astrid, Hartung Louise
3
Ibanez Andres
4
Horowitz Anthony
5
Kowalewska Hanna
6
Gaarder Jostein, Hagerup Klaus
7
Oleksa Monika A.
8
Walsh Rosie
9
Bielak Sebastian
10
Slaughter Karin
1
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
2
Gabriela Zapolska
3
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
4
Opera Krakowska w Krakowie
5
Rodion Szczedrin
6
Michaił Bułhakow
7
Jarosław Murawski
8
Dale Wasserman
9
Hanoch Levin
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia