Debata: Państwo chińskie z perspektywy historycznej

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego we współpracy z Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej Uniwersytetu SWPS w ramach cyklu czwartkowych Debat Międzynarodowych zapraszają na spotkanie dyskusyjne:

Państwo chińskie z perspektywy historycznej

Refleksjami podzieli się:

Prof. dr hab. Krzysztof Gawlikowski – Uniwersytet SWPS

Moderator: Amb. Krzysztof Szumski – Uniwersytet SWPS

Wielekroć uczestnicy naszych debat prosili o sięganie szerzej do spraw kultury, tradycji i ich przemian współczesnych. Pracując nad książką poświęconą cywilizacji chińskiej chciałbym podzielić się z Państwem refleksjami dotyczącymi państwowości chińskiej i tamtejszych tradycji politycznych.

Brak ich znajomości zdaje się bardzo utrudniać rozumienie Chin współczesnych, gdyż liczne cechy specyficzne państwowości chińskiej przetrwały do dzisiaj. Rozumienie tej specyfiki jest tym istotniejsze, iż model państwa chińskiego był zapożyczany i adaptowany także w państwach ościennych, zwłaszcza w Korei, Japonii i Wietnamie, a dziedzicem jego są także wszystkie polityczne podmioty chińskie, takie jak ChRL, Hongkong, Taiwan, a nawet głównie zarządzana przez Chińczyków Republika Singapuru.

Chiny są jedynym wielkim państwem starożytnym, które przetrwało do dzisiaj, w dodatku państwem gigantycznym. Były one także pierwszym proto-nowoczesnym państwem administrowanym przez profesjonalny aparat biurokratyczny. Były także pierwszym państwem ideologicznym – przyjmującym konfucjanizm jako doktrynę państwową. Państwo chińskie pełniło i pełni nadal wiele funkcji będąc swoistym państwem-cywilizacją, a nie tylko znanym na Zachodzie państwem narodowym czy wielonarodowym. Prócz pełnienia funkcji administracyjnych było ono także swoistym Kościołem i zakładem wychowawczym, organizowało też życie gospodarcze.

Podczas gdy na Zachodzie w erze nowożytnej społeczeństwa dążyły do ograniczania funkcji państwa, a poszerzania zakresu swoich wolności, społeczeństwo chińskie najwyżej ceniąc „dobry porządek społeczny” wręcz przeciwnie: oczekiwało rozszerzania i umacniania funkcji państwa, które szanowano o wiele bardziej niż na Zachodzie. Formalnie państwo było i jest scentralizowane, ale w praktyce władze lokalne miały bardzo dużą samodzielność, i to na wszystkich szczeblach. Początek reform Deng Xiaopinga – oznaczał prawdziwą rewolucję w dziejach państwowości chińskiej, gdyż na szeroką skalę zaczęto wtedy przejmować wzorce zachodnie. Kolejne korekty do tego kursu wprowadza prezydent Xi Jinping. O tych problemach i specyfice życia politycznego w „Azji konfucjańskiej” chciałbym rozmawiać na tym spotkaniu.

Zapraszamy!

27 kwietnia 2017 r. (czwartek), w godz. 18.00-20.00

Debata jest na żywo transmitowana w Internecie na stronie Biblioteki

Archiwum spotkań w cyklu Debaty Międzynarodowe dostępne jest na kanale Youtube

Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, ul. Koszykowa 26/28, gmach im. St. Kierbedziów.

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.04.17, autor: blackrose)
Tagi: Debata, Państwo chińskie z perspektywy historycznej
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia