Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego - fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych - będzie można oglądać w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (BUW). Otwarcie wystawy "Beksiński Nieznany" zapowiedziano na 20 marca.
Wydarzenie stanowi okazję do zapoznania się z mniej znaną, mniej eksponowaną stroną pracy twórczej Zdzisława Beksińskiego, jednego z najpopularniejszych polskich malarzy. W BUW prezentowane będą fotografie wykonane w latach 1955-60, fotomontaże i grafiki komputerowe, powstałe między 1996 a 2004 r.
- Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 r. działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej - zaznaczyła kuratorka wystawy Ewa Barycka z Fundacji "Beksiński".
Wystawa, zorganizowana przez Fundację "Beksiński", prezentowana była już w Krakowie, Tarnowie, Kielcach, Rzeszowie oraz Toruniu. Jak podają organizatorzy, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności.
- Właśnie tę "nieznaną" cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku twórcy - oceniła Barycka.
Warszawskiej ekspozycji prac Beksińskiego - wpisującej się w, realizowany przez BUW, cykl pt. "Artyści w Bibliotece", prezentujący sylwetki i prace znanych twórców - towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne i pokazy filmów dokumentalnych o artyście.
Zdzisław Beksiński (1929-2005), m.in. malarz, rzeźbiarz, rysownik, ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Pracował m.in. jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan (Pradziad artysty Mateusz Beksiński był w XIX w. Współwłaścicielem warsztatu rzemieślniczego, który dał początek tej fabryce).
Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. Jego dorobek fotograficzny, liczący ponad sto prac, znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu; Beksiński był prekursorem konceptualizmu i sztuki fotomontażowej.
W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany okresem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii. Został zamordowany 21 lutego 2005 r. w swoim mieszkaniu w Warszawie.
Wystawę "Beksiński Nieznany" będzie można oglądać do 9 kwietnia.
Utwór | Od |
| 1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
| 1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
| 2. było, jest i będzie | ametka |
| 3. O Tobie | ametka |
| 4. Świat wokół nas | karolp |
| 5. Kolekcjonerka (opko) | will |
| 6. alchemik | adolfszulc |
| 7. taka zmiana | adolfszulc |
| 8. T...r | kid_ |
| 9. przyjemność | izasmolarek |
| 10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
| 1. Sprzymierzeniec | blackrose |
| 2. Podaruję Ci | litwin |
| 3. test gif | amigo |
| 4. Primavera_AW | annapolis |
| 5. Melancholia_AW | annapolis |
| 6. +++ | soida |
| 7. *** | soida |
| 8. Góry | amigo |
| 9. Guitar | amigo |
| 10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
| 1. Zielona granica | irka |
| 2. Tajemnice Joan | wanilia |
| 3. Twój Vincent | redakcja |
| 4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
| 5. Miasto 44 | annatus |
| 6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
| 7. O matko! Umrę... | lu |
| 8. Subtelność | lu |
| 9. Mustang | lu |
| 10. Pokój | martaoniszk |